Jak ewoluowały zwyczaje weselne

Tradycje weselne towarzyszą nam już od kilkuset lat, a według wielu antropologów właściwie od chwili, gdy ślub oraz uroczystości weselne stały się niejako symbolem prawnej więzi między małżonkami. Oczywiście na początku zwyczajne weselne miały charakter typowo pogański, gdzie przykładowo nowo zaślubiona małżonka musiała najpierw ściąć kosmyk włosów i rzucić go za siebie, zanim weszła do domu swojego męża. Innym zwyczajem było trzykrotne obchodzenie domostwa przez młodą parę, co miało zapewnić im pomyślność na „nowej drodze życia”. Obecnie te tradycje o charakterze weselnym są więc niesamowicie spłaszczone, a nierzadko nawet i wypaczone. Podtrzymywanie zwyczajów naszych przodków okazuje się już bowiem całkowicie nieopłacalne – po co bawić się w ścinanie włosów, skoro równie dobrze można przenieść pannę młodą przez próg?
Dzisiaj większość tradycji oraz zwyczajów praktykowanych na weselach zazwyczaj nie ma już charakteru symbolicznego, ale jest tylko sztampowym pokazem.

Nawet pierwszy taniec, będący weselną tradycją w Polsce już od XV wieku – jest dzisiaj praktykowany raczej z sentymentu. Nikt z biesiadników nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że niegdyś taniec taki był symbolem… płodności młodej pary, która poprzez tańczenie wyćwiczonych kroków pokazywała zgromadzonym, że jest gotowa na posiadanie gromadki dzieci. Gdyby dzisiaj powiedzieć o tej tradycji i jej znaczeniu weselnikom, z pewnością mało kto by w takie tłumaczenie uwierzył, a już na pewno nikt nie znałby jego historycznego kontekstu. Nagłe spłaszczenie zwyczajów weselnych, nazywane niekiedy przekornie ewolucją, choć wielu badaczy uważa, że to zwykły regres – zaczęło się jednak stosunkowo niedawno. Przyczyną takiego regresu w Polsce, odchodzenia od rzeczywistych tradycji i zastępowanie ich nowymi, jest przede wszystkim naśladowanie zagranicznej, zachodniej mody. Kultura współczesnych wesel już rzadko ma taki sam charakter jak przed dwudziestoma, trzydziestoma laty; powolne odchodzenie od tradycji może jednak okazać się znacznie tragiczniejsze, niż można by sądzić…


Szukaj
Kalendarz
  Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.