Jak się bawią na weselach w XXI wieku?

Współczesne wesela nie różnią się zbytnio od tych, jakie organizowane były kilkadziesiąt lat temu. Znaczące różnice widać jedynie w weselach, które odbywały się ponad pięćdziesiąt lat wstecz, gdy zarówno kultura jak i obyczaje społeczeństwa były kompletnie inne od tych, z jakimi mamy do czynienia dzisiaj. Przede wszystkim śluby i wesela sprzed kilkudziesięciu lat trwały nie jeden, nie dwa, ale nawet siedem dni – cały tydzień nieustannej, nieprzerwanej zabawy połączonej z jedzeniem, alkoholem i wyczerpującym tańcem. W porównaniu z nimi kondycja współczesnych weselników pozostawia wiele do życzenia, nawet jeśli samo wesele trwa do białego rana i jest wyjątkowo udane.
Dzisiejsze wesela w XXI wieku mają dość standardowy przebieg. Zaczynają się toastem i życzeniami dla Młodej Pary, następnie obiadem i kolejnymi życzeniami – tym razem już za stołami śpiewane jest „Sto lat” i kilka innych weselnych przyśpiewek. Do tego dochodzą w późniejszym czasie różne gry i zabawy dla biesiadników, które zazwyczaj powodują mnóstwo śmiechu, jeśli tylko są przeprowadzone w odpowiedni sposobów; potem są oczepiny, tort, tańce z rodzicami i z chrzestnymi i indywidualne elementy charakterystyczne dla konkretnego regionu. Na Mazowszu popularne jest między innymi zbieranie na wózek (tradycja ta jednak rozprzestrzeniła się już na całą Polskę), na Pomorzu z kolei tradycją jest obdarowywanie gości małymi upominkami. Dużą rolę przykłada się współcześnie również do tego, jaką muzykę serwują gościom zespoły weselne lub DJ – powinna ona być dostosowana nie tyle do aktualnej mody muzycznej, co do konwencji samego wesela. Zamiast więc najnowszych hitów puszczanych w radio, na weselu usłyszeć można nieśmiertelne „Rudy się żeni”, „Całuj mnie”, „Sąsiadka” czy „Jesteś szalona”. Od kilku lat muzyczna konwencja wesela przewiduje bowiem bardzo dużo miejsca na muzykę w stylu disco polo, która najlepiej nadaje się do zabawy, a dzięki swojemu uniwersalizmowi z pewnością przetrwa jeszcze w takiej formie przez wiele kolejnych lat.


Szukaj
Kalendarz
  Czerwiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Kwi    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.