Jak zaplanować doskonałe wesele?

Zagraniczna kinematografia w wielu różnorodnych filmach przedstawia obraz tak zwanego idealnego wesela, w którym wszystko jest idealne i bezbłędne. Przeniesienie tego na polskie realia wydaje się jednak zupełnie niemożliwe, zwłaszcza że nas ślub i cała jego otoczka wygląda nieco inaczej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zorganizować idealne wesela zgodne z rodzimą tradycją i oczekiwaniami zaproszonych gości.
Pierwszym krokiem do tego, aby zaplanować doskonałe wesele jest wybranie właściwego terminu, zazwyczaj w okresie lata, gdy dobra i ładna pogoda jest właściwie zagwarantowana. Kolejną czynnością do wykonania jest rezerwacja sali weselnej i ewentualnie wybór cateringu, jeśli właściciele sami go nie zapewniają (praktycznie każda sala weselna udostępnia możliwość zatrudnienia zewnętrznych kucharek). Dopiero po zaplanowaniu tych dwóch czynników można zając się całą resztą – wyborem sukni, garnituru, dekoracji, zaproszeń, prezentów dla chrzestnych i rodziców. Dopracowanie tych najmniejszych szczegółów, mimo ich ogromnej ilości, jest bowiem niezmiernie proste i nie zajmuje dużo czasu. Inną kwestią jest też wybór właściwego zespołu, który będzie nam uprzyjemniał cały czas wesela najlepszą muzyką i doskonale dobranymi piosenkami. Na te ostatnie jako państwo młodzi mamy zresztą ogromny wpływ – możemy nawet sami wybrać i opracować ich listę, dzięki czemu unika się w przyszłości niespodzianek, gdy zespół weselny funduje nam wyłącznie wolne lub same szybkie kawałki. Dodatkowo jeśli wesele odbywa się w jakimś typowym, charakterystycznym regionie, na przykład w górach, na Pomorzu, na Mazurach, na Kaszubach czy na Śląsku, gdzie zwyczaje weselne są nieco inne niż w reszcie kraju, warto z góry uprzedzić zespół weselny lub DJ o panującej tu tradycji weselnej. Jeśli zaś są oni wynajęci z innego miasta na drugim końcu kraju, zawsze można im przedstawić samodzielnie wersje przeróżnych zabaw oczepinowych, które są akceptowane w danym regionie i które zostaną pozytywnie przyjęte przez wszystkich gości weselnych.


Szukaj
Kalendarz
  Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.