Jakie znaczenie mają różne zwyczaje ślubne?

Jest wiele ślubnych przesądów, co których młode pary stosują nawet wtedy, kiedy nie są pewne co dokładnie oznaczają. Stój panny młodej nie jest w żadnej mierze przypadkowy. Wybranka powinna pójść do ślubu w butach kupionych przez siebie. Jeżeli pan młody kupi jej buty, będzie to zła wróżba – szybko opuści go żona. Pojawiają się też wierzenia, że w noc przed ślubem warto położyć ślubne buty na parapecie – będą one wtedy wystawione na działanie światła księżyca, które symbolizuje szczęście. A jak wiadomo szczęście nigdy za wiele! Młoda para wchodząc do sali weselnej jest witana chlebem i solą. Produkty te mają oznaczać, aby nigdy nie zaznali biedy, oraz nigdy nie doświadczyli braku przysłowiowego chleba. Osoba, która pierwsza skończy swój kawałek ma rządzić domem. Pan młody powinien przenieść pannę młodą przez próg sali weselnej. Gest ten ma przypomnieć o wszystkich zmianach, jakie odbywają się w życiu młodej pary. Jest to gest przejścia od stanu panieńskiego do małżeńskiego, wyjście z domu rodzinnego i przejście do nowego życia.

Ciekawe znaczenia ma także tradycja rzucania welonem, kwiatami, krawatem lub muszką po oczepinach. Wybór przedmiotu jest uwarunkowany regionem Polski. Powinien on zostać złapany przez pannę lub kawalera i wróży, że ta osoba szybko wejdzie w związek małżeński. Oczywiście poza tymi zwyczajami pojawia się też szereg innych rytuałów i przesądów takich jak: włożenie grosza do buta panny młodej, co ma zapewnić dostatnie życie, zakaz przymierzania obrączek przed uroczystością, bo może to spowodować, że małżeństwo będzie nietrwałe. Przed ślubem pan młody nie powinien widzieć swojej wybranki w ślubnej kreacji, bo w przeciwnym razie będą niezgodnym małżeństwem. Duże znaczenie ma pogoda jaka będzie w dniu ślubu: jeśli jest piękna i słoneczna, wróży to, że małżeństwo będzie szczęśliwe. Burza lub deszcz gwarantują, że będzie to związek pełen kłótni i nieporozumień. Mówi się, że jeśli pada, to wszystkie panny, które są zakochane w panu młodym właśnie po nim płaczą.


Szukaj
Kalendarz
  Czerwiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Kwi    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.