Kiedy rozpocząć planowanie wesela?

Różne mity na temat ślubów i wesel krążące wśród Młodych Par w wielu przypadkach dotyczą różnego rodzaj terminów: kiedy zarezerwować salę, zamówić księdza, zakupić i wysłać zaproszenia. Jeśli planujemy wesele na kilkaset osób, dużą uroczystość i równie wielkie przyjęcie, faktycznie warto zacząć wszystko planować znacznie wcześniej. W innym wypadku wbrew pozorom nie ma się co śpieszyć.
Wiele zależy też od tego, gdzie (w jakim mieście) i kiedy (w jakiej porze roku) planujemy brać ślub, a co za tym idzie, czy trafimy w sezon weselny czy też w zupełnie inny termin. Standardowo planowanie wesela zaczyna się około półtora roku do dwóch lat przed planowaną datą uroczystości i co ciekawe, pierwszym krokiem jest rezerwacja miejsca, w którym ma się odbyć przyjęcie. O ile bowiem uroczystość zaślubin może się odbyć w każdym kościele, o tyle sala weselna powinna być usytuowana w mieście zamieszkania Młodej Pary (lub jednego z małżonków) albo w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Załatwienie całej reszty – łącznie z zakupem sukni i dekoracji – można odłożyć na ostatnie miesiące przed ślubem. Inną kwestią jest też przygotowanie odpowiedniej oprawy wesela, na czele z doborem właściwych piosenek (łącznie z piosenką do pierwszego tańca i tańca z rodzicami) oraz z właściwymi zabawami w czasie oczepin. Zazwyczaj tymi kwestiami zajmuje się wynajęty przez nas zespół weselny lub DJ, jednak dla świętego spokoju warto mieć też własny plan B, który pozwoli nam wybrnąć z niezręcznej sytuacji np. w chwili, gdy zabawy przygotowane przez wodzireja nie przypadną gościom do gustu. Tak samo wygląda kwestia innych zwyczajów weselnych, na czele np. z rzucaniem welonu albo krawata czy popularnym zbieraniem „na wózek”. Niekiedy wyobraźnia wodzirejów pod tym względem znacznie zawodzi, co często jest przyczyną kompletnie zepsutej zabawy i w rezultacie zepsutego wesela. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, można samemu wręczyć wodzirejowi listę dopuszczalnych zabaw i zwyczajów praktykowanych w danym regionie kraju.


Szukaj
Kalendarz
  Czerwiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Kwi    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.