Koszt czy jakość – organizacja wesela

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że organizacja wesela to przedsięwzięcie czasochłonne, ale i niezwykle kosztowne, zwłaszcza jeśli ilość zaproszonych gości sięga nie dziesiątek, ale setek. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka więc oszczędności wszędzie, gdzie jest to możliwe, czasami nawet kosztem samej jakości organizowanego przyjęcia w sali weselnej czy uroczystości w kościele albo w urzędzie.
Podstawowym dylematem dla młodych ludzi planujących swój ślub nie jest więc wybór odpowiedniej sali, terminu wydarzenia, miejsca czy zaproszeń, ale wybór pomiędzy jakością a kosztami, które się z nią wiążą. Nie jest bowiem rzeczą możliwą, aby zorganizować wesele małym kosztem i jednocześnie mieć gwarancję, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Z drugiej strony wysoka cena usługi – np. wynajęcia zespołu weselnego – praktycznie zawsze daje pewność, że zostanie ona wykonana w jak najlepszym porządku. To dość ważne zwłaszcza w przypadku wynajętego zespołu albo DJ’a, od których zależy przecież poziom muzyczny naszej uroczystości weselnej. Niezależnie jednak od tego, czy wynajmiemy cały zespół czy też zdecydujemy się na pojedynczą osobę, zawsze warto z góry ustalić między innymi dopuszczalną liczbę zabaw, jakie mają się odbywać w czasie wesela. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku, gdy zespół lub DJ jest spoza naszego regionu i nie orientuje się w tutejszych tradycjach oraz zwyczajach weselnych. To, co dla DJ’a z Warszawy jest normalną tradycją (tańczenie z balonikami, przekładanie owocu pod suknią partnerki etc.) dla gości weselnych z Krakowa czy Wrocławia niekoniecznie może być tym samym. Jedynie tradycja oczepin i zbierania na wózek jest obecnie uniwersalna w całej Polsce. Ogółem należy pamiętać, że niska cena w tej branży zawsze wiąże się ze znacznie niższą jakością usługi, niezależnie od tego, przez kogo jest świadczona. Jedynie tania sala weselna nie powinna w nas budzić nieufności: niskie ceny są typowe zwłaszcza dla tych sal i domów weselnych, które dopiero startują na rynku i szukają klientów.


Szukaj
Kalendarz
  Maj 2019
  P W Ś C P S N
  « Kwi    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.