Najpopularniejsze zwyczaje weselne

Nie da się dokładnie zliczyć wszystkich zwyczajów oraz tradycji weselnych, jakie kiedykolwiek miały miejsce. Nieco łatwiej jest ze współczesnymi zwyczajami, które niestety są ciągle zmniejszane i minimalizowane z powodu „nowoczesności i postępu”. Młodzi ludzie biorący ślub i bawiący się na weselu przywiązują coraz mniejszą rolę do tradycji i kultury weselnej, bardziej troszcząc się o jej finansowy aspekt związany z pytaniem, czy organizacja wesela im się w pełni zwróci. Innym powodem, dla którego kwestia weselnych zabaw jest spłaszczana do minimum, jest zbytnia dbałość – często aż do przesady – o to, czy goście dobrze się bawią. Zamiast bawić się z nimi i świętować tą wspaniałą uroczystość, Młoda Para zamartwia się czymś zupełnie innym i nie czerpie z wesela zbyt dużej radości.
Tej zaś dostarczają przede wszystkim specyficzne zwyczajne weselne, które mogą być ogólne i charakterystyczne dla całego kraju (jak na przykład oczepiny), ale również indywidualnie spotykane tylko w wybranych regionach (częstowanie Młodej Pary chlebem i solą). Do najpopularniejszych zwyczajów należą przede wszystkim przenoszenie panny młodej przez próg sali weselnej (co ma być zamiennikiem progu domu), wspólne krojenie tortu i karmienie się nim wzajemnie), pierwszy taniec Młodej Pary do wybranej specjalnie muzyki czy wspomniane wcześniej oczepiny. Popularnym zwyczajem jest również rzucanie welonem albo bukietem, zaś w przypadku panów krawatem czy muchą w grono panien i kawalerów. Oczywiście kto pierwszy złapie wybrany przedmiot jest według w tradycji kolejny do ożenku i to właśnie na jego wesel wszyscy się mają bawić w następnej kolejności. Stałym punktem programowym wesel są również organizowane specjalne zabawy, których celem jest rozweselenie towarzystwa. Często zabawy przeprowadzane są już grupo po północy, gdy wielu gości jest już po kilku kolejkach alkoholu – a to jak wiadomo znacznie zwiększa ich odwagę i są znacznie chętniejsi do brania udziału w nawet najbardziej absurdalnych zabawach.


Szukaj
Kalendarz
  Lipiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.