Niezapomniane piosenki weselne

Nieodłącznym punktem każdego wesela, niezależnie od tego, w jakiej kulturze religijnej się odbywa, na jakim obszarze lub w jakim regionie i w jakiej tradycji, zawsze były, są i zapewne pozostaną przeróżne utwory muzyczne i piosenki weselne. Te ostatnie mają ścisły charakter symboliczny, zwłaszcza gdy śpiewa się takie przyśpiewki jak „Nie pijemy wódki”, „A teraz idziemy na jednego” czy nawet „Sto lat” albo „Niech im gwiazdka pomyślności”. Naprzeciw nich stoją zaś typowe utwory muzyczne służące za zwyczajny podkład do zabaw tanecznych, bez których nie może się obyć żadne wesele w Polsce i które nadają mu niepowtarzalny, charakterystyczny i niebanalny charakter.
I to właśnie te piosenki sprawiają, że wesele okazuje się imprezą udaną, ponieważ biesiadnicy mają się przy czym bawić i mogą się spokojnie wytańczyć – przynajmniej do kolejnego wesela. Warto tutaj wspomnieć o kilku podstawowych i najczęściej granych utworach na weselach, do których należą między innymi „Jesteś szalona”, „Baśka”, „Biały miś”, „Sąsiadka”, „Blondyneczka”, „Czarne oczy”, „Rudy się żeni” albo coś obcojęzycznego w stylu „How deep is your love” czy „I just called to say I love you”. Oczywiście muzyczny repertuar może, ale nie musi zawierać powyższych utworów, ponieważ każdy z nich jest zazwyczaj ustalany indywidualnie albo bezpośrednio przez młodą parę, albo przez zespół muzyczny czy DJ’a. To drugie wyjście polecane jest szczególnie tym parom, które nie mają czasu, aby bawić się w wybieranie kilkuset utworów na taką listę lub które nie czują się wystarczająco do tego kompetentne. Niestety często okazuje się, że całkowite zdanie się na zespół muzyczny nie zawsze jest dobrym wyjściem, zwłaszcza gdy zaproponowane przezeń piosenki na wesele są wyjątkowo monotematyczne (np. pochodzą od jednego wykonawcy albo są utrzymane w jednej konwencji). Wesele powinno charakteryzować się muzyczną różnorodnością, co oznacza konieczność wybrania muzyki z różnych konwencji – zarówno disco polo jak i pop – dzięki czemu każdy znajdzie coś, przy czym będzie się dobrze bawił.


Szukaj
Kalendarz
  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.