Nowoczesne wesele od A do Z

Śluby i wesela powinny być uroczystościami, jakie zapamiętuje się na całe życie a już na pewno na kilka długich lat. Jednak nie każda z takich imprez faktycznie zapada nam w pamięć, zwłaszcza gdy okazuje się nudna, nieciekawa i mało oryginalna. Jak więc zaplanować takie wesele, które będzie jednocześnie nowoczesne, ale i zachowywało tradycję; które będzie bawiło biesiadników, ale zachowa i umiar odpowiedni do wagi takiej uroczystości? Tak naprawdę nie trzeba wiele – wystarczy wzorować się na weselach, na których kiedyś już się było i jedynie dodać do nich jakiś własny, indywidualny akcent (np. obdarowywanie uczestników pamiątkowymi figurkami albo zdjęciami).
Nowoczesne wesela są pod tym względem bardzo charakterystyczne, bo chociaż trzymają się w większości przypadków sztywno tradycji, to jednak mają kilka elementów noszących znamiona aktualnej nowoczesności. Widać to szczególnie na przykładzie przeróżnych gier i zabaw prowadzonych przez wodzireja w czasie wesela, które coraz częściej wzorowane są na swoich zagranicznych odpowiednikach. Bardzo często na weselach pojawiają się nowoczesne zabawy, gdzie trzeba na przykład skompletować całą garderobę płci przeciwnej (a każdy jej element ma pochodzić od kogoś innego) czy polegające na jak najszybszym nadmuchaniu jak największej ilości balonów. Znikają zaś zabawy, w które bawiono się jeszcze kilkanaście lat temu, na przykład polegające na zaprezentowaniu swoich tanecznych umiejętności w tańcu góralskim z ciupagą (gdy wesele odbywa się na przykład nad morzem). Nowoczesność współczesnych wesel niestety nie sprzyja sztywnemu utrzymaniu licznych tradycji i zwyczajów weselnych. To, co dla naszych rodziców było oczywistym elementem każdego wesela, dla nas i naszych dzieci niekoniecznie nim już będzie. Jedynie w kwestii muzycznej nic się nie zmienia już od bardzo wielu lat i biesiadnicy na weselach bawią się najczęściej i najlepiej przy piosenkach z disco polo, popu a nawet lekkiego rocka, w większości wykonywanych przez polskich artystów i polskie zespoły.

3 odpowiedzi na „Nowoczesne wesele od A do Z

Dodaj komentarz


Szukaj
Kalendarz
  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.