Podtrzymywanie zwyczajów weselnych

Współczesna kultura polska nie zna przykładu bardziej obrazującego narodową tradycję niż ten, jakim jest prawdziwie polskie wesele. Związane z nim zwyczaje, tradycje, zachowania, obowiązujące piosenki i przyśpiewki stanowią jednolitą całość tworzącą obraz tradycyjnego wesela, jakie powinno być organizowane w całej Polsce, bez żadnych „modnych wstawek weselnych” czyli obyczajów i elementów ściąganych z zagranicznych kultur. Podtrzymywanie weselnych zwyczajów rodem z Polski powinno być nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdej młodej pary. Dzięki temu polska tradycja weselna nie zaginie i nie zostanie stłamszona czy przykryta przez zwyczaje pochodzące z zachodu, które choć wyglądają pięknie i doskonale wpasowują się we współczesność, to jednak nie mają nic wspólnego z polskim weselem.
Trudno bowiem nazwać czystą tradycją polską jazdę samochodem, za którym ciągną się przyczepione puszki czy nawet sypanie ryżem na szczęście wychodzącej z kościoła pary młodej. Chociaż te zwyczaje są praktykowane w naszym kraju już od wielu lat, to ich pierwowzory pochodzą głównie ze Stanów lub z innych zachodnich krajów. W przypadku typowo polskich zwyczajów, jakie praktykuje się w czasie wesel, wyróżnić można zaś na przykład takie elementy jak witanie młodej pary chlebem i solą, zanim wejdą do sali weselnej (lub do restauracji) czy przenoszenie panny młodej przez próg. Zwyczajami typowo polskimi są również ceremonie oczepin, zbierania na wózek (popularna zabawa, w czasie której aby zatańczyć z panem młodym lub panią młodą trzeba najpierw zapłacić) czy rzucania welonem albo krawatem czy muchą. Niestety w pogoni za nowoczesnością oraz za chęcią dorównania weselnym stylom rodem z Zachodu często zapominamy, że mamy w Polsce taką różnorodność weselnych tradycji i zwyczajów. Przez to bardzo wiele z nich zanika albo już zniknęło całkowicie, a równie duża ich liczba jest zagrożona kompletnym zapomnieniem. Jedynie w wyjątkowo rdzennych regionach z własną kulturą (Śląsk, Tatry, Kaszuby) polskie tradycje weselne są wciąż żywe i nic nie wskazuje na to, aby miały wkrótce zaniknąć.

2 odpowiedzi na „Podtrzymywanie zwyczajów weselnych

Dodaj komentarz


Szukaj
Kalendarz
  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.