Popularne weselne zwyczaje

Trudno dokładnie scharakteryzować zwyczaje ślubne. Są one zależne od tradycji rodzinnych, regionu Polski, tego czy państwo młodzi pochodzą z miasta, czy ze wsi. Prawdopodobnie część z nich jest praktykowana bezwiednie: para postępując w określony sposób nawet nie wie, że właśnie wypełnia jakiś znany weselny zwyczaj. Często bywa tak ze strojem panny młodej: stara się ona mieć coś niebieskiego, starego, nowego i pożyczonego – pewnie nieraz nie zdając sobie sprawy, że dobierając dodatki oddaje hołd starej tradycji. W prawie każdym domu przed udaniem się do kościoła rodzice błogosławią swoim dzieciom, życząc im dobrego życia – można tutaj mówić o wielu odmianach błogosławieństwa, uroczystość ta może mieć mniej lub bardziej religijny charakter, zależy to od tradycji rodzinnych. Kiedy młoda para wychodzi z kościoła jest obsypywana: drobnymi pieniążkami lub ryżem – zależy to od regionu Polski. Pieniądze mają gwarantować dostatnie życie, a ryż szczęście.

Czasami pojawia się też tradycja obsypywania młodego małżeństwa płatkami kwiatów. W trakcie drogi do sali weselnej trzeba oczekiwać przynajmniej kilku bram – znajomi, sąsiedzi często barwnie poprzebierani będą blokować drogę na wesele, tak długo aż nie dostaną drobnego datku lub prezentu. Kiedy uda się już pokonać bramę i wszyscy dojadą na salę weselną pan młody powinien przenieść panią przez próg. Kolejnym zwyczajem jest spróbowanie chleba z solą i wypicie kieliszka wódki. Ważną tradycyjną częścią wesela są oczepiny. Jest to obrzęd kiedy panna młoda przestaje być panienką, a staje się mężatka. Często przy tej starej słowiańskiej tradycji pojawia się nowa moda: rzucanie kwiatami i krawatem. Ten kto złapie ma szybko wyjść za mąż lub ożenić się. Po oczepinach przychodzi czas na tort weselny. Jest to również znak dla tych wszystkich, którzy chcą wyjść wcześniej z wesela. W niektórych rejonach Polski po pierwszym dniu wspólnej zabawy przychodzi czas na poprawiny: kolejny dzień, kiedy wszyscy świętują, że młoda para stała się małżeństwem.


Szukaj
Kalendarz
  Czerwiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Kwi    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.