Ślub kościelny czy może cywilny?

Przed dylematem związanym z wyborem charakteru ślubu – czy ma być to tylko uroczystość cywilna czy raczej religijna – staje rok rocznie niejedna para pragnąca wstąpić w związek małżeński. Bardzo często decyzja ta podejmowana jest pod naporem bliskiej rodziny, która nie wyobraża sobie, aby ślub nie miał charakteru religijnego i był zawarty wyłącznie w urzędzie a nie w kościele danego wyznania. Zwłaszcza że w takiej sytuacji młoda para raczej nie organizuje wielkiego wesela, ale skupia się na mniejszych poczęstunkach czy obiadach w restauracji, na które zapraszana jest jedynie najbliższa rodzina.
Oczywiście sam wybór tego, czy ślub ma być cywilny czy też kościelny, należy wyłącznie do samych przyszłych małżonków i żadna niepowołana osoba nie powinna mieć na to żadnego wpływu. Jednak podjęcie decyzji wcale nie jest takie proste, zwłaszcza gdy trzeba często zrezygnować z imprezy weselnej organizowanej dla kilkuset osób, na której można się świetnie wybawić i wytańczyć. Decydując się na ślub kościelny można również okazać swoje bezwarunkowe przywiązanie do tradycji i kultury polskiej, która – jak do tej pory i nieprzerwanie od wielu lat – jednomyślnie bazuje na chrześcijańskim kulcie religijnym. Nawet wiele zwyczajów weselnych ma swoje korzenie w zwyczajach chrześcijańskich, jak chociażby witanie nowożeńców przez ich rodziców i częstowanie ich chlebem oraz solą na znak pomyślności i Bożego błogosławieństwa. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć wyłącznie ślub cywilny i jednocześnie zorganizować huczne wesele. Także w ten sposób można podtrzymywać polską tradycję weselną, rezygnując jedynie z tych zwyczajów, które mają ścisły, religijny charakter. Wszystko zależy tu tylko i wyłącznie od tego, co postanowią nowożeńcy i jaką decyzję podejmą w związku z wyborem najlepszej i najbardziej optymalnej formy swojego ślubu. W końcu nie każdy ślub kościelny musi się kończyć weselem i nie każdy ślub cywilny musi być tego wesela – w wymiarze tradycyjnym – całkowicie pozbawiony.


Szukaj
Kalendarz
  Czerwiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Kwi    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.