Ślub marzeń czy weselna klapa?

Nie ma chyba osoby, która podczas planowania ślubu nie marzyłaby o tym, aby była to uroczystość idealna w każdym calu. Żeby jednak tak było, przygotowania do niej trzeba zacząć dość wcześnie, najlepiej od wybrania miejsca na organizację wesela. Dopiero kiedy sala weselna będzie już wybrana i zarezerwowana, można zacząć interesować się innymi elementami organizacji ślub i późniejszego przyjęcia weselnego.
Oczywiście ślub marzeń to kwestia względna i relatywna dla każdego – młoda para ma zazwyczaj różne definicje tego, co jest według niej wyznacznikiem idealnego ślubu, a jakie niedociągnięcia sprawiają, że wesele okazuje się kompletną klapą. Aby więc uniknąć problemu złego wesela, nieudanego przyjęcia, wiele osób decyduje się na to, aby organizację tego dnia powierzyć osobom lub firmom bardziej doświadczonym i obeznanym w temacie. Młoda Para nie musi się wtedy o nic martwić i troszczyć, ani niczego załatwiać – przedstawia jedynie organizatorom swoje wymagania i oczekiwania, a potem spokojnie czeka na końcowe efekty. Jedynym czynnikiem, na który Młoda Para ma wtedy największy wpływ, jest wybór zespołu weselnego lub też indywidualne zatrudnienie DJ’a (wodzireja), który poprowadzi całą imprezę i zatroszczy się o to, aby każdy z gości bawił się jak najlepiej. Ważne jest tutaj samodzielne przygotowanie się zespołu lub DJ’a do rodzaju wesela, jakie mają przeprowadzić – dostosowanie muzyki, piosenek oraz weselnych zabaw do tradycji, jaką mają takie imprezy w danym regionie. Oczywiście są takie elementy, które są niezmienne bez względu na to, gdzie wesele się odbywa, ale coraz częściej mamy do czynienia z wieloma regionalnymi zwyczajami i tradycjami weselnymi, o których DJ albo zespół weselny pochodzący z odległej miejscowości niekoniecznie musi wiedzieć. Przykładowo na Mazurach popularną tradycją jest oblewanie pozostałych do samego rana gości odrobiną wody – czego nikt nie robi na przykład na Mazowszu. Tutaj z kolei jeden ze zwyczajów weselnych każe weselnikom odśpiewywać za stołami specjalne piosenki weselne, czego nie ma znów w innych regionach kraju.


Szukaj
Kalendarz
  Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.