Szalone i nietypowe wesela

Dla mnóstwa osób, szczególnie zaś przedstawicielek płci pięknej, czas ślubu i związana z tą uroczystością otoczka, jest niezwykle ważnym momentem w życiu. Wiele pań otwarcie przyznaje, że dobrze zorganizowany ślub bez żadnych wpadek jest nawet wyznacznikiem tego, czy w samym małżeństwie będzie im się wiodło równie dobrze. Tym niemniej nie można pominąć roli, jaką odgrywa właściwie przygotowana uroczystość, zarówno ta w kościele jak i późniejsza – w restauracji lub na sali weselnej.
Tutaj jednaj pojawia się inny problem – wesela z reguły odbywają się wedle jednego scenariusza typowego dla danego regionu kraju. Wiele osób szuka tymczasem jakichś ciekawych alternatyw, dzięki którym wesele nie będzie monotonne i standardowe. Doskonałym pomysłem jest więc np. zorganizowanie go na jakimś zamku lub w pałacu, gdzie sala weselna będzie udekorowana i zaaranżowana na minione czasy.

Innym pomysłem jest przyjęcie na świeżym powietrzu, w jakimś pięknym, kwitnącym ogrodzie lub nad brzegiem morza albo wręcz odwrotnie – w górskim schronisku w otoczeniu przepięknych widoków. Kolejne pomysły to między innymi zaangażowanie gości weselnych do tego, aby na wesele ubrali jakieś specyficzne stroje utrzymane w jakiejś konwencji – lat 60, 80 czy 90 albo zupełnie oderwanych od rzeczywistości. Wszystkie te pomysły wiążą się jednak często z koniecznością zmienienia nieco tradycji i zwyczajów weselnych, do których zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni. Często trzeba w tym celu układać zupełnie nowe listy piosenek i rezygnować z typowych weselnych przyśpiewek za stołami. Oczywiście nieśmiertelne „Sto lat” i „Niech im gwiazdka” są punktem obowiązkowym każdego wesela, jednak rezygnacja z wiejskich przyśpiewek i grania za stołami w wielu przypadkach będzie niekiedy konieczna. Z tego względu dużo osób boi się organizować wesela szalone i nietypowe i rezygnuje z nich, ponieważ takie łamanie tradycji znanej w Polsce od kilku dziesięcioleci mogłoby zostać bardzo źle odebrane. I to nawet w czasach, gdy wśród nowoczesnych wesel powoli zanika zwyczaj oczepin.


Szukaj
Kalendarz
  Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.