Uniwersalizm piosenek weselnych – piosenki grane na weselach

Dla wielu osób istnym muzycznym fenomenem mogą być piosenki grane na weselach uważane w powszechnej opinii za utwory weselne. Ich geneza jednak zazwyczaj nie ma nic wspólnego z weselami, a one same powstają często jako typowe przyśpiewki biesiadne, które dopiero z czasem zyskały miano piosenek weselnych z racji ich często grania na tego typ imprezach, często piosenki grane na weselach mają swoją historię i na każdym weselu są powtarzane. Są to utwory o szczególnym charakterze – mają łatwy do zapamiętania tekst, krótki refren i skoczną melodię, dzięki czemu łatwo w wpadają w ucho i może je śpiewać praktycznie każdy. Nawet jeśli w ogóle nie posiada talentu wokalnego.
Ten tak zwany uniwersalizm piosenek weselnych bardzo szybko został podchwycony przez zespoły muzyczne, które zajmują się organizacją i zapewnianiem muzyki na weselach. Bardzo często piosenki te stanowią nawet bezpośredni trzon i fundament całej obstawy muzycznej, bo w końcu trudno sobie wyobrazić typowe wesele polskie bez utworów takich jak „Jedzie pociąg z daleka”, „Jesteś szalona”, „Baśka” czy „Rudy się żeni”, a już istną klasyką są piosenki „Cudownych rodziców mam” czy „Mamo, tato” wykorzystywane jako podkład muzyczny w czasie tradycyjnego tańca z rodzicami. Para Młoda ma też jeszcze inną możliwość na wybór swojej indywidualnej piosenki – utworu, do którego będą mieli swój własny, pierwszy taniec rozpoczynający każde wesele.

skoczne piosenki na wesele

Tutaj przeważają w szczególności spokojne i stonowane utwory zagranicznych wykonawców – Bryana Adamsa, Celine Dion, Aerosmith czy nieco ostrzejsze tony Evanescence. W przypadku polskich wykonawców najczęściej granymi utworami na pierwszy taniec są piosenki Wilków, Moniki Brodki oraz Łez. Zupełnie inną kategorię muzyki na weselach stanowią jednak piosenki grane bezpośrednio po to, aby mogli przy nich tańczyć wszyscy. Tutaj z kolei dominują zazwyczaj polscy artyści, zwłaszcza grający klubową, ale stonowaną muzykę lub specjalizujący się w typowych utworach w konwencji pop, to bardzo skoczne piosenki na wesele. Bardzo dużo utworów muzycznych pochodzi również od wykonawców grających disco polo, bo to właśnie przy tej muzyce najlepiej bawi się na weselach.

2 odpowiedzi na „Uniwersalizm piosenek weselnych – piosenki grane na weselach

Dodaj komentarz


Szukaj
Kalendarz
  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. pomiar oświetlenia szczecin www.pomiaroswietlenia.pl Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.