Uniwersalne piosenki weselne

Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek wesele, które upływałoby w kompletnej ciszy, bez żadnej muzyki, nawet tej puszczanej przez DJ’a a nie przez zespół weselny. Takich wesel zwyczajnie nie ma, chyba że w grę wchodzi skromne przyjęcie w jakiejś restauracji, ale nawet wtedy muzyka zawsze skądś płynie, zazwyczaj przygotowana wcześniej przez Młodą Parę. Na standardowych, tradycyjnych weselach o muzykę troszczą się zaś specjalnie zatrudnieni w tym celu specjaliści, którzy działają co prawda wedle wcześniej ustalonych warunków (na przykład puszczając piosenki z listy ustalonej przez Parę Młodą), ale zawsze mogą je też nieco modyfikować, jeśli widzą, że przy danej konwencji muzycznej goście bawią się po prostu lepiej.
Są jednak piosenki uniwersalne, puszczane praktyczne zawsze i już od dawna kojarzone szczególnie z różnymi weselami.

Należą do nich przede wszystkim piosenki z konwencji disco polo, gdzie prym wiedzie „Szalona”, „Sąsiadka”, „Majteczki w kropeczki”, „Ty jedna za milion”, „Tarzan Boy” czy „Kaczuchy”, ale też przyśpiewki typowo ludowe jak „Szła dzieweczka do laseczka”, „Stokrotka” czy „Miała baba koguta”. I choć nowoczesnego człowieka obracającego się w równie nowoczesnym towarzystwie i żyjącego według tak samo nowoczesnych zasad może nieco przerażać wizja bawienia się właśnie przy takiej muzyce, to współczesne wesela pokazują, że nie ma w tym absolutnie nic strasznego. Wręcz przeciwnie, bo właśnie przy takiej muzyce rozluźniają się najwięksi „sztywniacy” i to właśnie taka muzyka sprawia, że wesele ma swój specyficzny i niepowtarzalny klimat. Oczywiście nie oznacza to, że cała impreza weselna ma upłynąć pod szyldem muzyki z lat dziewięćdziesiątych, jednak nie ulega wątpliwości fakt, że to ona zajmuje szczególne miejsce na każdej weselnej playliście. Ta ostatnia uzupełniania jest zaś zazwyczaj przez kilka wolnych utworów, przeznaczonych na bardziej spokojne i romantyczne tańce oraz oraz przez nieco nowocześniejsze utwory polskich i zagranicznych wokalistów, wśród których królują głównie piosenki pop.


Szukaj
Kalendarz
  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.