Weselne zabawy i zwyczaje

Polska tradycja weselna jest niezwykle bogata i różnorodna, co przejawia się przede wszystkim w rdzennie tradycyjnych regionach. Oczywistym jest bowiem, że zupełnie inaczej bawią się weselnicy na Kaszubach a zupełnie inaczej na Podkarpaciu. Są też oczywiście tradycje i zwyczaje wspólne, które spotkać można w każdym regionie kraju, ale niestety z roku na rok również i one zanikają. Powodem jest swoista „nowoczesność” związana z weselną tradycją, gdy wielkie wesele coraz częściej zastępowane jest przez skromny obiad w restauracji, a zamiast wielogodzinnej zabawy cała impreza kończy się jeszcze przed północą.
Wracając jednak do typowo weselnych zwyczajów ogólnych, a więc spotykanych w całej Polsce, na uwagę zasługują tu przede wszystkim takie elementy jak pierwszy taniec Młodej Pary, taniec z rodzicami i z chrzestnymi, oczepiny, zbieranie na wózek, rzut welonem albo krawatem (lub muchą).

Do swoistej tradycji weselnej należy również zwyczaj organizowania po oczepinach specjalnych zabaw, które mają jeszcze bardziej rozweselić biesiadników i urozmaicić wesele. Do takich zabaw bardzo często stosuje się różnorodne rekwizyty wspomagające gry – krzesła, balony, owoce, instrumenty muzyczne, części garderoby. Wszystko ma na celu oczywiście ułatwienie zabawy, ale jednocześnie jej utrudnienie, jak w przypadku gry polegającej na skompletowaniu całej męskiej garderoby, przy czym każda jej część musi należeć do innego mężczyzny. Mniejszy problem z marynarką czy spodniami, ale jeśli chodzi o bieliznę, bawiące się w tą grę panie nieraz miały spore kłopoty… Oczywiście Młoda Para może od razu zastrzec, jakich zabaw wodzirej nie powinien proponować i prowadzić. Może również dla własnej pewności samodzielnie przedstawić listę wcześniej przygotowanych gier, aby uniknąć zaskakujących i nie zawsze przyjemnych niespodzianek. Działa to na tej samej zasadzie, jak przygotowywanie wcześniej listy piosenek, które muszą się pojawić na weselu oraz zaakceptowanie takiej samej listy przyśpiewek, które będą grane za stołami, gdy weselnicy będą jeść i pić.


Szukaj
Kalendarz
  Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.