Zabawy weselne na miarę nowego wieku

Żadne wesele nie może się obejść bez specjalnie poprowadzonych zabaw tematycznych, które organizowane są albo tuż po torcie, ale przed oczepinami lub bezpośrednio po oczepinach, które same w sobie mogą być doskonałą zabawą. Wybór odpowiednich gier i konkursów zawsze leży w gestii Młodej Pary, która uzgadnia je z wodzirejem, DJ’em lub członkiem zespołu muzycznego odpowiedzialnym za ich przeprowadzenie. Ważnym elementem jest utrzymanie wśród zabaw jakiegoś elementu tradycyjnego dla konkretnego regionu, co znacznie podkreśli doniosłość takiego zwyczaju.
Współcześnie jednak zabawy weselne znacznie, wręcz nawet diametralnie, różnią się od tych, z którymi mieliśmy do czynienia kilkadziesiąt lat temu, nie mówiąc już o zabawach i zwyczajach praktykowanych przed kilkoma wiekami. Trzecie tysiąclecie przyniosło w sferze wesel zupełnie nowe praktyki i zwyczaje, które są o wiele mniej skomplikowane i mniej symboliczne od swoich poprzedników. Dzisiaj doskonałą zabawą weselną jest na przykład przechodzenie w tańcu pod sznurkiem, który jest coraz bardziej zniżany, aż w końcu trzeba się pod nim praktycznie czołgać. Alternatywą takiej zabawy jest natomiast tańczenie z balonikiem umieszczonym między kolanami, który powinien stale „przechodzić” w czasie tańca między kolanami mężczyzny i kobiety. Jeszcze inną zabawą na miarę wesela w XXI jest na przykład stworzenie ze swojego ubrania jak najdłuższego i najbardziej okazałego sznurka. Co bardziej odważniejsi goście rozbierają się niekiedy do takiego stopnia, że zabawa musi często być przerywana… Niestety próżno szukać jakiegoś większego sensu w tego typu zabawach, chociaż niewątpliwie mogą one wywoływać salwy śmiechu i wydawać się wtedy wyjątkowo zabawne. Problem pojawia się dopiero w chwili, gdy po kilku latach ogląda się płytę z wesela lub zdjęcia, na których cała ta sytuacja jest utrwalona i zostawiona na pamiątkę. Wtedy z pewnością uczestnikom takiej zabawy nie jest już tak bardzo do śmiech, zwłaszcza jeśli sama zabawa była niezwykle żenująca.


Szukaj
Kalendarz
  Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Ślub idealny
  Mimo że wielu osobom z pewnością przydałby się prosty przepis na to, jak zaplanować a następnie zorganizować idealny ślub, to niestety takiego przepisu nie było i nigdy nie będzie. Powodem jest przede wszystkim to, że każda uroczystość ślubna jest indywidualną ceremonią charakterystyczną dla danej pary młodej i to, co dla jednych mogłoby się wydawać czymś idealnym (np. sypanie ryżem przy wyjściu z kościoła) dla innych może być wręcz nie do pomyślenia. Współcześnie zresztą w całej branży ślubnej i weselnej coraz częściej obserwuje się liczne odwołania do charakterystycznych cech ceremonii zachodnich – wiele elementów wesel wzorowanych jest na takich samych imprezach, które mają miejsce na przykład w Stanach. Przez takie działanie zanikają tradycyjne zwyczaje weselne typowe dla polskiej kultury czy wręcz zwyczajne charakterystyczne dla danego regionu Polski, które praktykowane są na przykład wyłącznie na Śląsku albo na Pomorzu. Jednak planowanie idealnego ślubu i równie idealnego wesela nie polega jedynie na wyborze konwencji, wedle której mają się one odbyć: w typowo polskiej czy już z zagranicznymi elementami. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniej sali, w której będą się bawić goście, wynajęcie cateringu (jeśli właściciele sali nie zapewniają własnej kuchni) i zespołu muzycznego albo DJ’a. To też konieczność przygotowania listy ulubionych piosenek i utworów, które będą grane w czasie tańców a także wybór zabaw i zwyczajów weselnych, które pojawiają się w czasie imprezy tuż po oczepinach. Muszą być one jednak dobrane z rozwagą, aby w późniejszym czasie nie budziły w nas na przykład zażenowania. Nie wolno bowiem zapominać, że idealny ślub to też taki, na którym biesiadnicy świetnie się bawią i który będą bardzo długo pamiętać. A właśnie świetną zabawę i niezapomniane wrażenia w większości przypadków gwarantują dobrze dobrane zabawy, gry i konkursy weselne, w czasie których nie tylko można się pośmiać i doskonale bawić, ale też wygrać bardzo miłe i unikatowe upominki od Pary Młodej.