jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

Baterie cynkowe
Lifestyle

Baterie cynkowe i ich właściwości

Baterie to podstawowe elementy wyposażenia każdego domu i mieszkania. Są używane w nowoczesnych gospodarstwach domowych jako źródło zasilania urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Są potrzebne zarówno do działania pilota obsługującego telewizor, jak i zegara ściennego. Na rynku dostępne są różnego typu baterie, jednak w niewielkich urządzeniach zastosowanie znajdują baterie cynkowe. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Różne odmiany baterii

W sklepach od wielu lat można kupić dwa główne rodzaje baterii: alkaliczne i cynkowo-węglowe. Te pierwsze wykorzystują wodny rozwór wodorotlenku potasu, drugie używają roztworu chlorku amonu. Oba produkty wyglądają podobnie, jednak baterie cynkowo-węglowe są nawet o połowę tańsze. Charakteryzują się mniejszą wydajnością w stosunku do ogniw alkalicznych, które mają większą gęstość energii. Jednak cecha ta nie jest bardzo istotna podczas korzystania z urządzeń o niskim poborze mocy.

Produkcja bez użycia ołowiu

Baterie wykorzystujące cynk zostały wynalezione pod koniec XIX wieku i zminiaturyzowane w okresie II wojny światowej. Baterie cynkowo-węglowe były dawniej wytwarzane przy wykorzystaniu ołowiu, a także kadmu i rtęci. Miało to niekorzystny wpływ na środowisko, dlatego producenci starali się poprawić technologię produkcji. Dopiero w 2012 roku udało się stworzyć najbardziej bezpieczne baterie, które nie zawierają szkodliwych substancji. Dzięki temu nowoczesne baterie są szeroko dostępne na całym świecie.

Ekonomiczne baterie cynkowe

Baterie cynkowe wykorzystują jako elektrolit chlorek amonu. Są produkowane przy wykorzystaniu prostej i sprawdzonej technologii, dzięki czemu uzyskują niskie ceny w stosunku do jakości wykonania. Mają mniejszą wydajność niż baterie alkaliczne, ale ich mały koszt wytworzenia powoduje, że nie tracą popularności. Doskonale sprawdzają się w urządzeniach pobierających małą ilość energii w nieregularny sposób. Dzięki temu mogą zasilać różnego typu elementy wyposażenia wnętrza, z których można korzystać przez długi czas bez wymiany baterii. Przykładem są popularne kalkulatory, latarki i czujniki dymu.

Szeroka oferta w sklepach

Baterie cynkowo-węglowe są stosowane do zasilania urządzeń nie tylko ułatwiających życie, lecz także w bezpośredni sposób wpływających na bezpieczeństwo. Mogą służyć jako źródło prądu dla zabawek i innych przedmiotów, które nie muszą być regularnie używane. Baterie cynkowe można kupić w różnych rozmiarach, kształtach i pojemnościach na https://baterie-hurt.pl/pl/15-baterie-cynkowo-weglowe. Jest to idealne rozwiązanie do urządzeń pobierających małą ilość energii wykorzystywanych w każdym domu.