jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

czy można mieszkać w domu przed odbiorem
Zdrowie

Czy można mieszkać w domu przed odbiorem?

Budowa domu to ogromna inwestycja i bardzo poważna decyzja, bez wątpienia jest to jeden z ważniejszych momentów w życiu rodziny. Proces wznoszenia budynku jest bardzo rozciągnięty w czasie, dlatego rzadko bywa tak, że wprowadzamy się, dopiero gdy wszystkie prace są zakończone. Pozostaje pytanie, czy można mieszkać w domu przed odbiorem?

Zakończenie budowy domu

Zakończenie budowy domu wcale nie jest takie proste do określenia, jak mogłoby się wydawać. Większość z nas chce zamieszkać w nowej nieruchomości jak najszybciej, jeszcze przed oficjalnym odbiorem budynku. Z tego powodu przymyka się oko na niedopracowane szczegóły oraz akceptuje się różne niedogodności. Oczywiście pewne etapy budowy muszą być zakończone, aby można było się wprowadzić bez żadnych niemiłych konsekwencji.

Kiedy najlepiej się wprowadzić do nowego domu? Na pewno większa część domu powinna być wykończona. W czasie można odłożyć takie prace jak wykończenie poddasza oraz garażu. Niemniej jednak muszą być przynajmniej ocieplone i zaizolowane. Nie można będzie użytkować domu także bez wyposażonej łazienki i toalety. Niezbędne jest także prawidłowe działanie pozostałych instalacji tj. wentylacyjnej, grzewczej, teleinformatycznej.

Zawsze trzeba mieć na uwadze to, że zbyt wczesne wprowadzenie się do domu będzie nieść ze sobą negatywne skutki. Nawet jak dom jest wykończony od wewnątrz i zewnątrz, musi przejść proces osiadania. Jeżeli wykończenie będzie przeprowadzone zbyt szybko, może dochodzić do pęknięć w tynkach i wylewkach.

Co mówią przepisy prawa budowlanego?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zamieszkanie w domu bez wymaganego odbioru może oznaczać otrzymanie kary. 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Do tej porty było tak, że inwestor mimo nałożenia kary nadal mógł korzystać z obiektu, obecnie nie ma takiej możliwości. Dużą zmianą jest także to, że do tej pory organ mógł nałożyć karę jeden raz, dziś można otrzymać ją wielokrotnie, jeśli nie dostosujemy się do przepisów mimo upomnienia.

Podsumowując, prawo budowlane zabrania mieszkania w budynku, którego budowa oficjalnie nie została zakończona. Do urzędu muszą wpłynąć odpowiednie dokumenty, tylko w tym wypadku można legalnie i bez żadnych obaw wprowadzić się z rodziną do nowo wybudowanej nieruchomości. Budowa domu to bardzo czasochłonne przedsięwzięcie i jakby tego było mało trzeba dopełnić jeszcze wielu formalności w urzędach, co również wymaga sporej cierpliwości. Mimo wszystko posiadanie własnej nieruchomości to bez wątpienia spełnienie marzeń większości z nas.