jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

Lifestyle

Czy zdrowy styl życia musi być drogi?

Prowadzenie zdrowego stylu życia uważane jest za przywilej ludzi bogatych, których stać na to, aby dbać o siebie. Tymczasem okazuje się, że prawidłowa dieta czy aktywność fizyczna nie zależy od zamożności, a od własnych chęci oraz odpowiedniego podejścia. Dlaczego zdrowy styl życia wcale nie musi być drogi?

Zdrowe i tanie jedzenie

Produkty bio czy eko, które promowane są jako najzdrowsze, rzeczywiście do tanich nie należą. Niemniej jednak zdrowa dieta wcale nie musi w nie obfitować. Jak się okazuje, tanie produkty również mogą mieć bardzo dobry skład, nie dostarczając organizmowi zbędnych substancji czy kalorii. Warto więc, podczas zakupów, skupić się przede wszystkim na etykietach, a nie na hasłach reklamowych. Zdrowa dieta powinna obfitować w owoce i warzywa, które są tańsze niż słone czy słodkie przekąski. Możemy samodzielnie zrobić z nich pyszne soki, co jest o wiele ekonomiczniejsze, niż kupowanie gotowych. Jeśli zależy nam na tym, aby kupować zdrowe jedzenie jeszcze taniej, możemy wybrać się do sklepu tuż przed jego zamknięciem. Kupimy wtedy pełnowartościowe produkty, które sprzedawca przecenia nawet o połowę. Mowa tutaj głównie o małych sklepach warzywnych bądź z żywnością ekologiczną, która ma stosunkowo krótki termin przydatności do spożycia. Pamiętajmy też o zasadzie zero waste, starając się z pozostałych resztek pożywienia stworzyć jakieś ciekawe danie, które można na przykład zamrozić. Dzięki temu zadbamy nie tylko o nasz portfel, ale również o środowisko naturalne.

Aktywność fizyczna za grosze

Jazda na rowerze, jazda konna czy nurkowanie to dyscypliny, które wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu. Uprawianie ich wiąże się z pewnymi wydatkami – należą do nich zakup takich akcesoriów jak sam rower, bryczesy męskie lub damskie, sprzęt do nurkowania. Niemniej jednak istnieje cały wachlarz aktywności, które nie wymagają od nas aż takich nakładów finansowych. Należą do nich chociażby fitness, bieganie, pływanie czy jazda na rolkach. W większości przypadków będziemy potrzebowali jedynie dobrej jakości ubrań, które sprawią, że trening stanie się przyjemniejszy. Przydadzą się na również dobrze dobrane obuwie, szczególnie jeśli mowa o bieganiu. Aby dbać o formę, nie trzeba zapisywać się na siłownię czy do klubu fitness. Możemy ćwiczyć w domowym zaciszu bądź korzystając z pięknej pogody, wybrać trening „pod chmurką”. Możliwości jest naprawdę wiele, a brak środków pieniężnych na zakup odpowiedniego sprzętu czy różnego typu akcesoriów zwykle staje się wyłącznie wymówką do tego, aby nie ćwiczyć w ogóle. 

Zdrowy styl życia nie jest domeną ludzi, którzy posiadają spore środki pieniężne na koncie. Nawet osoby ze znacznie ograniczonym budżetem mogą postawić na codzienną aktywność fizyczną oraz na zdrowe odżywianie. Warto mieć świadomość, że prowadzenie zdrowego stylu życia pomaga uchronić się od wielu chorób, w tym także cywilizacyjnych, których leczenie związane jest ze sporymi kosztami. Dlatego też warto postawić na codzienny ruch i dokonywać dobrych wyborów żywieniowych.