jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

wyłącznik schodowy a zwykły
Zdrowie

Czym jest wyłącznik schodowy a zwykły

Wiele osób ze sporą łatwością potrafi sobie wyobrazić zejście po nieoświetlonych schodach w domu bądź na klatce schodowej w ciemności. Ponadto spora część ludzi uzna to za niebezpieczną – najmłodsi nawet za zbyt straszną i niewykonalną – czynność. Warto podkreślić, że sytuacja zmienia się wtedy, kiedy możemy zapalić światło przed wejściem na schody oraz zgasić je po wykonaniu dystansu, aby nie marnować energii. Taką możliwość gwarantują włączniki schodowe. Warto dowiedzieć się, jak działają one i gdzie warto będzie je rozmieścić w naszym domu.

Co będzie wyróżniało wyłączniki schodowe?

Warto podkreślić, że od tradycyjnych i powszechnie stosowanych modeli, wyłącznik schodowy będzie różnił się tym, iż za jego pomocą możemy sterować jednym źródłem światła z minimum dwóch różnych miejsc. Możemy wyobrazić to sobie na podstawie oświetlenia na przykład na klatce schodowej w bloku. Warto zaznaczyć, że na każdym piętrze zlokalizowany jest przeważnie włącznik zapalający lampy na każdym piętrze. Standardowy włącznik światła nie da nam takiej możliwości, co może być trochę uciążliwe w budynkach wielokondygnacyjnych oraz w większych pomieszczeniach – mowa tutaj o pełnych zakrętów korytarzach. Dobrze jest wiedzieć, że włączników schodowych nie stosujemy tylko do oświetlenia schodów w domu bądź klatce schodowej.

schody

Wyłącznik schodowy a zwykły

Jeżeli celem jest sterowanie źródłem światła jedynie z dwóch miejsc i umieszczenie kontaktów na przykład na górze oraz na dole schodów, to wystarczą nam dwa schodowe włączniki światła. Jednakże będzie to tylko początek możliwości oraz dodatkowych udogodnień, jakie są do naszej dyspozycji. Trzeba też wspomnieć o tym, że włączniki światła, niezależnie od tego, czy będą to modele tradycyjne, czy może schodowe, powinny różnić się głównie wyglądem. Jeśli wybieramy kolor włącznika, to można kierować się barwą ścian oraz dobrać odcień, który wyróżnia się na ich tle – tworzy jednolitą kompozycję. Ciekawym wariantem będzie stworzenie kontrastu między pomieszczeniem a tymi detalami, które będą nie tylko użyteczne, ale również ozdobne. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że instalowanie schodowych włączników światła jest dość wymagającym zadaniem – trudniejszym niż montowanie standardowych kontaktów, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy dołożyć do tego jeden bądź kilka włączników krzyżowych. Wyłączniki schodowe oraz zwykłe to bardzo popularne rozwiązania w domach, na których nie warto oszczędzać – najlepiej kupić je od sprawdzonych i renomowanych producentów.

Podsumowując, wyłączniki schodowe to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia bardziej elastyczne sterowanie oświetleniem w naszym domu. Dają nam możliwość kontroli światła z różnych miejsc i pozwalają dostosować oświetlenie do naszych potrzeb. Przy odpowiednim doborze estetycznym stanowią także atrakcyjny element wystroju wnętrza. Warto zainwestować w wysokiej jakości wyłączniki schodowe od renomowanych producentów, aby cieszyć się komfortem i funkcjonalnością naszego oświetlenia przez wiele lat.