Nie bez powodu złoto cieszy się tak ogromną popularnością do wieków. Jego zalety doceniano już tysiące lat temu, a dziś, gdy otoczeni jesteśmy ogromem technologi, nadal stanowi jedną z najlepszych form inwestowania. Co jednak ciekawe, złoto nie jest dla każdego. Nie chodzi oczywiście jego koszt, lecz charakterystykę inwestycji, jaka się z nim wiąże. Jakie są zatem najważniejsze zalety złota od strony inwestowania, jak i również, jakie są tego najistotniejsze wady? Czy warto się w ogóle złotem zainteresować?
Zalety inwestowania w złoto
Co konkretnie sprawia, że złoto cieszy się tak ogromną popularnością od wieków? Z jakiego konkretnie powodu warto w nie zainwestować również i dziś?
Co można zaliczyć do najważniejszej zalety inwestowania w złoto? Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo posiadanego kapitału. W przypadku trzymania gotówki w przysłowiowej skarpecie jest ona podatna na działanie inflacji, czyli z czasem traci swoją wartość. Złoto nie tylko opiera się inflacji, lecz co najważniejsze z czasem przybiera na wartości. Oznacza to, że mając złoto, cały czas się zarabia na jego wartości. Co również ważne, złoto nie traci swojej wartości podczas różnego rodzaju zawirowań na świecie. Nie tylko nie jest wrażliwe na działanie sił politycznych, lecz również i katastrof naturalnych. Mało tego, to właśnie w takich sytuacjach zyskuje najmocniej, ponieważ złoto z racji tego, że jest najstabilniejsze, przykuwa uwagę inwestorów w najbardziej niestabilnych czasach. Na koniec warto również zauważyć, że złoto jest aktywem najbardziej uniwersalnym. Gotówka w postaci konkretnej waluty uznawana jest w jednym, a najwyżej kilku krajach, podczas gdy złoto cenione jest na tym samym poziomie na całym świecie.
Wady inwestowania w złoto
Jak widać po powyższym opisie, złoto wydaje się być idealnym kierunkiem jeśli chodzi o inwestowanie. Co jednak sprawia, że nie jest ono wybierane przez każdego? Jakie są wady takiego rodzaju inwestycji, które sprawiają, że złoto nie jest dla każdego?
Przede wszystkim pamiętać trzeba, że złoto nie daje spektakularnych i szybkich zysków. Jest to raczej zabezpieczenie już posiadanego kapitału przed utratą jego wartości, niż sposób na szybkie i znaczne powiększenie posiadanego majątku. Jeśli komuś uda się na złocie znacznie zarobić, to czas takiej inwestycji musi być liczony nie w miesiącach ani nawet latach, lecz w dekadach. Nie można również zignorować tego, że złoto jest dość wrażliwe na spekulacje cenowe, a także może być trudne do zbycia. Nie da się także ukryć, że złoto w fizycznej postaci jest dość ciężkie i duże, a przez to trudne do przechowywania, a także transportowania.
Inwestowanie w złoto wady i zalety – czy to się opłaca?
Jak widać po powyższym opisie, złoto ma swoje niezaprzeczalne zalety, lecz również jak się okazuje, dość kłopotliwe wady. Powstaje więc zasadnicze pytanie, czy warto w nie inwestować?
Jeśli szuka się sposobu na szybkie pomnożenie posiadanego kapitału, złoto nie będzie w tym celu dobrym wyborem. Jeśli jednak ktoś chce swój majątek zabezpieczyć lub szuka inwestycji o bardzo długim czasie realizacji, złoto będzie jak znalazł.