jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

jak usunąć super glue ze skóry
Zdrowie

Jak usunąć Super Glue ze skóry – sprawdzone sposoby

Jak usunąć Super Glue ze skóry? Ten popularny i skuteczny klej to remedium na zbite szkło, ceramikę, tworzywa sztuczne i wiele innym tworzyw, które z pozoru wydają się nienaprawialne. Odpowiednio zaaplikowany tworzy bardzo mocne i trwałe spoiny. Niestety, równie skutecznie może połączyć palce.

Jak usunąć Super Glue ze skóry

Samego kleju wystarczy naprawdę odrobina, aby skutecznie połączyć ze sobą dwie powierzchnie. Ma on bardzo rzadką konsystencję, a aplikator nie zawsze pozwala precyzyjnie nałożyć małą kropelkę. Zdarza się, że klej rozlewa się na boki, szczególnie gdy powierzchnie zostaną mocno dociśnięte, i mocno brudzi palce oraz skórę dłoni. Jeśli nie odłożymy przedmiotu szybko, to zdarza się, że może pozostać on przyklejony do naszej dłoni. W takim wypadku trudno go oderwać, a nie lepiej jest, gdy trzeba rozłączyć palce lub usunąć klej ze skóry. Czasem bywa to bardzo trudne i kończy się nawet okaleczeniem. Skóry nie można bowiem traktować siłą – skutkuje to oberwaniem całego naskórka. W takim razie jak usunąć Super Glue ze skóry?

Zmywacz do paznokci i aceton

Najpopularniejszą i jedną z najbardziej skutecznych metod jest zastosowanie zmywacza do paznokci z acetonem lub samego acetonu. W takim wypadku najlepiej zanurzyć sklejone palce w roztworze lub przyłożyć w te miejsca nasączony wacik. Po odczekaniu kilku chwil klej powinien odpuścić. Trzeba jednak uważać, ponieważ aceton to dość silny środek i może także powodować podrażnienia na naszej skórze. Gdy więc wykonamy cały zabieg, warto resztki kleju usunąć jeszcze za pomocą wody i mydła, a następnie skórę dłoni odpowiednio nawilżyć i natłuścić, np. kremem czy balsamem nawilżającym. Podobne efekty otrzymuje się przy zastosowaniu czystego alkoholu, np. spirytusu lub wódki. Nasączony wacik należy docisnąć do zabrudzonej skóry na około minutę, a gdy nie pomoże, to czynność trzeba powtórzyć, po czym przetrzeć i umyć wodą z mydłem.

Gdy nie ma w domu acetonu i alkoholu, czyli woda i sól

Nie każdy posiada w domu pod ręką aceton czy alkohol. Klej trzeba jednak w jakiś sposób starać się usunąć. Jak usunąć Super Glue ze skóry, gdy akurat zabraknie nam zmywacza do paznokci? Okazuje się, że skuteczny może być także roztwór soli z wodą. Należy rozpuścić w miseczce z ciepłą, ale nie gorącą wodą sól i w takim roztworze zanurzyć zabrudzone klejem dłonie. W tym roztworze trzeba potrzymać skórę nieco dłużej – nawet dziesięć minut. Po zabiegu warto również nawilżyć dłonie, ponieważ woda z solą może jest znacznie przesuszyć.

Oprócz soli można również sporządzić roztwór z wody i dużej ilości mydła. W takim preparacie trzeba również na co najmniej dziesięć minut zanurzyć dłonie. Warto więc zastosować którąś z tych metod i przede wszystkim powstrzymywać się przed rozrywaniem skóry na siłę, co prowadzi do bolesnych uszkodzeń. Plamy z kleju są uciążliwe i wyglądają nieestetycznie, jeśli więc jest to możliwe, najlepiej tego typu prace z klejem przeprowadzać w jednorazowych, cienkich rękawiczkach. Jest to najskuteczniejsza metoda, która ochroni przed zabrudzeniem skóry klejem.