jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

osiedle domów jednorodzinnych
Dom i Ogród

Osiedle domów jednorodzinnych – kiedy warto kupić tam swój dom?

Zamieszkanie w domu jednorodzinnym to dla wielu osób największe marzenie. Duża przestrzeń, własny ogródek, brak sąsiadów za ścianą – to tylko niektóre atuty posiadania własnego domu. Czy jednak taka nieruchomość sprawdzi się dla każdego?

Osiedla domów jednorodzinnych od deweloperów – zalety i wady

Wybór odpowiedniej nieruchomości mieszkalnej ma bardzo duże znaczenie i jej zakup nigdy nie powinien być pochopną decyzją. Opcje są dwie – dom albo mieszkanie. Dzisiaj dużym zainteresowaniem cieszą się osiedla domków jednorodzinnych wznoszone przez deweloperów. To wygodna alternatywa dla budowy własnego domu.

Deweloperzy rozbudowują obecnie osiedla domków szeregowych, bliźniaków, a także domów jednorodzinnych w całej Polsce. Najczęściej osiedle domów jednorodzinnych zlokalizowane jest pod dużym miastem, z dobrym dojazdem do centrum, a także blisko zieleni. Ceny są przystępne – często niższe niż mieszkań, stąd duże zainteresowanie takimi ofertami.

Oczywiście, zamieszkanie na osiedlu domów jednorodzinnych ma też swoje minusy. Lokalizacja, chociaż atrakcyjna, nie zawsze jest optymalna, na przykład ze względu na wydłużone dojazdy do pracy. To ogranicza też dostęp do infrastruktury. Poza tym minusem może być zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza wtedy, gdy w okolicy znajdują się starsze budynki z niezmodernizowanymi systemami grzewczymi.

Dom jednorodzinny na osiedlu – dla kogo?

Najczęściej osiedle domów jednorodzinnych wybierane jest przez pary oraz przez rodziny 2+1 i większe. Własny dom to większy komfort dla domowników – każdy z nich może mieć swój pokój. Dom ma też ogród – doskonały do zabawy, relaksu, a nawet uprawiania własnych plonów. Naturalnie, własny ogród to też dodatkowe obowiązki, o czym warto pamiętać przy poszukiwaniu idealnego miejsca do zamieszkania.

Decydując się na dom na osiedlu, należy również pamiętać o tym, że najlepiej dysponować wtedy jednym lub dwoma samochodami dla łatwych dojazdów. Często zdarza się, że przystanki komunikacji publicznej są zlokalizowane dość daleko, co utrudnia transport. Należy zatem uwzględnić dojazdy do pracy, dowożenie dzieci do przedszkoli, szkół w swoim rozkładzie dnia.

Osiedla domów jednorodzinnych a osiedla mieszkaniowe – co lepsze?

Wybór pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem musi wymagać poważnego zastanowienia. Zarówno osiedle domów jednorodzinnych, jak i osiedle mieszkaniowe mają swoje plusy i minusy.

Domki jednorodzinne prezentują niezaprzeczalne zalety – dużą przestrzeń i większą prywatność. Nie zawsze jednak zapewniają tak wysoki komfort jak mieszkanie, które nie wymaga troszczenia się o odśnieżanie, koszenie trawy, grabienie liści i inne obowiązki wokół domu.

Dużo zależy również od lokalizacji. Dobrze położone osiedle domków jednorodzinnych, zapewniające szybki dojazd do najważniejszych punktów, z dostępną komunikacją publiczną to większy komfort i niższe koszty.

Z aktualnymi ofertami domów od deweloperów dostępnych na sprzedaż na osiedlach jednorodzinnych można zapoznać się na stronach internetowych. Warto pamiętać o tym, że wiele z nich wyprzedaje się jeszcze przed oddaniem do użytkowania!