jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

osuszacz i oczyszczacz powietrza
Dom i Ogród

Jak wybrać osuszacz i oczyszczacz powietrza?

Z roku na rok rośnie wśród Polaków świadomość tego, jak ważna jest odpowiednia jakość powietrza, którym na co dzień się oddycha. Co prawda z tym, jakie jest powietrze na zewnątrz, niewiele da się zrobić, lecz jak się okazuje, ma się ogromny wpływ na to, jakim powietrzem oddycha się w domu. Żeby je poprawić, koniecznie trzeba się wyposażyć w osuszacz i oczyszczacz powietrza. Czym jednak jest ten sprzęt, a co najważniejsze, w jaki sposób go odpowiednio wybrać?

Czym jest osuszacz i oczyszczacz powietrza?

Żeby móc poprawnie dokonać wyboru osuszacza i oczyszczacza powietrza, najpierw trzeba dowiedzieć się, czym takie urządzenie jest, w jaki sposób działa, a także, dlaczego jego znaczenie dla zdrowia jest tak duże.
Jak każdy doskonale wie powietrze, którym się na co dzień oddycha, nie jest całkowicie czyste. Obecne są w nim liczne zanieczyszczenia pochodzące z rur wydechowych samochodów, kominów służących do ogrzewania domu, a nawet zwykłych alergenów mogących wywoływać alergie. Co jednak bardzo ważne, powietrze, którym się oddycha, może się charakteryzować również nieprawidłową wilgotnością, która także będzie miała ogromny wpływ na ludzkiej ciało. Wszystko to powoduje, że oddychanie tak kiepskiej jakości powietrzem przyczyni się w krótkim czasie do migreny, złego samopoczucia, a często także ospałości i ogólnego braku energii. Warto więc mieć takie urządzenie w domu, które cały czas będzie monitorowało jakość powietrza, a w razie potrzeby również je osuszało oraz co najważniejsze, oczyszczało z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Niestety nie każdy wie, jak taki sprzęt poprawnie wybrać. A to jak się okazuje, jest kluczowe do osiągnięcia pożądanego efektu w postaci dobrej jakości powietrza.

Jak wybrać dobry osuszacz i oczyszczacz powietrza?

Na co powinno się zwracać uwagę, gdy wybiera się osuszacz i oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, jaka będzie wydajność tego urządzenia. Oznacza to nie tylko szybkość, lecz ogólnie rzecz biorąc skuteczność jego działania. W końcu co komu po urządzeniu, które nie będzie nadążało z poprawianiem jakości powietrza i pomimo swoich największych wysiłków, nadal pozostanie ono kiepskiej jakości? Żeby tak się nie stało, urządzenie to musi posiadać po pierwsze odpowiednią moc, najlepiej na poziomie około 500-600 W, lecz również dobry poziom przepływu powietrza. Ten z kolei powinien kształtować się na poziomie około 600-700 metrów sześciennych na godzinę. Oczywiście w przypadku tych parametrów wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka jest powierzchnia pomieszczenia, w którym będzie on pracował. W przypadku pomieszczeń małych wartości te mogą ulec zmniejszeniu. Jeśli jednak pokój będzie duży, powinny zostać podniesione.
Innego typu bardzo ważnym dla komfortu pracy parametrem, jest to, jak dany model będzie głośny. Cały czas szumiące wiatraki, szczególnie w nocy, mogą dać się we znaki, co rzecz jasna spowoduje wyłączenie urządzenia. Na koniec warto mieć też na uwadze aspekt estetyczny, ponieważ sprzęt ten będzie cały czas stał na widoku, warto by więc, aby posiadał ładną i dobrze wyglądającą obudowę.