jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

piramida żywieniowa dla dzieci
Zdrowie

Piramida żywieniowa dla dzieci – jak dbać o zdrowe żywienie maluchów

Zdrowe odżywianie dzieci to kwestia, która spędza sen z powiek wielu rodzicom. Właściwe żywienie to najważniejszy element w rozwoju dziecka – zapewnia warunki do zdrowego wzrostu, pomaga sprawnie rozwijać się małemu organizmowi, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Jak dbać o odżywianie dzieci? Pomocna może być piramida żywieniowa, która zawiera wiele ważnych wytycznych co do diety dzieci.

Co to jest piramida żywieniowa dla dzieci?

Piramida żywieniowa to obrazowe sposób przedstawienia zasad zdrowej diety. Grafika ta pokazuje, jakie produkty i w jakich proporcjach powinny znaleźć się na talerzu każdego dnia, by dostarczyć odpowiednich wartości odżywczych. Szczególnym wariantem piramidy jest ta opracowana dla dzieci – uwzględnia ona specyficzne potrzeby maluchów, których organizmy rosną bardzo dynamicznie, w związku z czym potrzebują dużej ilości składników odżywczych. W Polsce wytyczne w tym zakresie prezentuje Instytut Żywności i Żywienia, który dba o to, by opracowana piramida odpowiadała najnowszej wiedzy naukowej i w jak najszerszym stopniu wspierała rodziców i opiekunów w dbaniu o zdrowie dzieci. Aktualna wiedza medyczna doprowadziła do stworzenia kompleksowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, która w bardzo szeroki sposób podchodzi do kwestii zdrowia młodych ludzi. Już sama nazwa wskazuje, że poza wytycznymi dotyczącymi odżywiania znajdziemy w niej również sugestie dotyczące zdrowego stylu życia.

Jak czytać piramidę żywienia dla dzieci?

Podstawą piramidy są elementy, które powinny stanowić najważniejszy element w codziennym odżywianiu i stylu życia. Najważniejszą kwestią, zgodnie z najnowszymi wytycznymi, jest więc codzienna aktywność fizyczna – będzie to nie tylko wyczynowe uprawianie sportu, ale także spacery, jazda na rowerze czy nawet chodzenie po schodach. Warto dbać o to, by zaszczepić w dziecku chęć do ruchu i aktywności już od wczesnego dzieciństwa. Szczególnie wartościowy jest ruch na świeżym powietrzu, trzeba więc pamiętać o regularnych spacerach czy nawet zabawie z dzieckiem na podwórku.
Kolejne poziomy piramidy wskazują już na produkty, które powinny znaleźć się w diecie dziecka. Podstawą powinny być świeże warzywa i owoce. Najlepiej wybierać te sezonowe i lokalne – takie mają bowiem najwięcej wartości odżywczych. Kolejny poziom piramidy do produkty zbożowe – przede wszystkim te pełnoziarniste. Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych i zamiast nich proponować dzieciom pieczywo i makarony pełnoziarniste, które będą zdrowym źródłem węglowodanów i błonnika. Kolejne produkty to mięso i rybny, nabiał oraz orzechy i zdrowe tłuszcze.

Piramida przypomina też, że równie ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości snu, ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem czy telewizorem, unikanie słodyczy i nadmiaru soli. Warto też regularnie kontrolować masę ciała.
Taki kompleksowy poradnik dotyczący zdrowego odżywiania i stylu życia będzie pomocną wskazówką dla wszystkich, którym zależy na zdrowiu i prawidłowym rozwoju dzieci.