Każdego z nas bez wątpienia martwią ostatnie podwyżki cen prądu. Czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą prywatną – to bez znaczenia przy obecnych stawkach za prąd. Kiedy drożeje energia, drożeje automatycznie wszystko – począwszy od czynszów mieszkaniowych, kończąc na usługach. Jeśli zastanawiasz się, skąd te podwyżki, to dobrze trafiłeś na ten artykuł, bo w nim pokrótce przedstawimy, dlaczego tak się dzieje.
Geneza podwyżek prądu
Generalnie możemy śmiało rzec, że nie tylko w Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem podnoszenia cen za energię elektryczną. Dotyka to nawet nie tylko Europę, lecz cały świat. I pomimo niektórych teorii, jakoby za ten kryzys energetyczny odpowiadać miała wojna w Ukrainie – nie jest do końca prawdą. Owszem, poniekąd w naszym kraju podwyżki cen za energię można upatrywać w ograniczonych zasobach węgla, który nie przybywa już do nas z Rosji, a który wciąż odgrywa bardzo ważną rolę w wytwarzaniu prądu w elektrowniach. Jednak, przecież oprócz elektrowni bazowanych na węglu, mamy także inne źródła pozyskiwania energii, takie choćby jak farmy wiatrakowe, czy fotowoltaika. Te niestety nie są jednak zainstalowane procentowo w takiej ilości, która mogłaby spowodować, że prąd przestanie drożeć.
Alternatywa dla źródeł energii
Z pewnością na cenę energii elektrycznej będą miały ogromny wpływ odnawialne źródła energii, które korzystają z naturalnych zasobów, o których można rzec, że nigdy się nie skończą – wody, biomasy, wiatru, słońca. Niestety w 2021 roku rząd wprowadził mniej korzystne prawa powiązane z fotowoltaiką i korzystaniem z energii wytwarzanej przy użyciu baterii słonecznych, dlatego spora rzesza potencjalnych konsumentów porzuciła myśl o zabezpieczeniu się na przyszłość przed podwyżką cen z tytułu korzystania z tradycyjnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Być może niektórzy dopiero teraz zaczynają zdawać sobie sprawę, że jest to jednak sensowne rozwiązanie na przyszłość – nawet w przypadku mniej korzystnych praw użytkowania energii słonecznej. Blog o OZE jest cennym źródłem informacji, w jaki sposób możemy zabezpieczyć się zarówno na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej, jak i w sposób pozwalający w perspektywie długoterminowej na zaoszczędzenie naszych finansów.
Jak drogi będzie prąd?
Jeśli zastanawiasz się, jak drogi będzie prąd i czy inwestowanie w OZE jest sensowne, to pomyśl, że obecne wysokie podwyżki cen energii oraz wprowadzane limity to niejedyna przykra niespodzianka, która może na nas czekać w przyszłości. Nie ma co się łudzić, że ceny energii spadną – nawet w przypadku uruchomienia elektrowni atomowych. A to może nastąpić najwcześniej za kilka lat. Do tego czasu, szybko rosnące ceny węgla – głównego surowca wykorzystywanego do produkowania energii – będą rosły. Pojawiają się także głosy, że surowiec ten jest coraz gorszej jakości, co przekłada się na większe koszta produkowania energii. W praktyce oznacza to, że możemy spodziewać się dalszych podwyżek cen za energię. W tej sytuacji warto myśleć o mądrym zabezpieczeniu się na przyszłość w postaci OZE.