jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

wszystko o shih tzu
Porady

Dowiedz się wszystkiego o shih tzu i innych rasach

Choć przedstawiciele psów różnych ras należą do tego samego gatunku zwierząt, ich cechy, a także wymagania, znacznie różnią się od siebie jeśli chodzi o przedstawicieli różnych ras. Koniecznie trzeba zdawać sobie z tego sprawę gdy chce się dobrze opiekować się swoim pupilem i zachować go w zdrowiu przez długie lata. Najlepiej jest przy tym oczywiście dowiedzieć się wszystkiego, co istotne, jeszcze nim podejmie się decyzję o sprowadzeniu zwierzaka do domu. Dlaczego? By można było już na tym etapie ocenić, czy wybór przedstawiciela konkretnej rasy to dobry wybór.

Konieczne spełnienie wymagań

Może się wydawać, że posiadanie psa małej rasy jest znacznie mniej kłopotliwe niż dużego zwierzęcia, na przykład doga. Jednocześnie jednak trzeba wiedzieć, że małe, urocze pieski, które często powstają jako efekt długoletnich krzyżówek, mają większe wymagania, a przede wszystkim – są mocno narażone na choroby. Właściciel musi więc mocno dbać o takie zwierzę, przede wszystkim o kwestię jego zdrowia, z tym jednak wiążą się też inne kwestie, jak żywienie, a nawet spacery. Do wymagających ras z pewnością należy shih tzu. Rasa ta cieszy się dużą popularnością, ale nie wszyscy, którzy marzą o takim piesku, zdają sobie sprawę z tego, że opieka nad nim nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Jest to nie tylko cieszenie się uroczym wyglądem pupila, wspólne zabawy i spacery, ale też konieczność zapewnienia odpowiednich warunków.

Karma to podstawa

Podstawę w opiekowaniu się zwierzęciem stanowi oczywiście jego odpowiednie żywienie, przy czym chodzi tu o różne kwestie. Od tego, co pies jada, zależy jego zdrowie, poziom energii, samopoczucie, wygląd, a także odporność i podatność (lub nie) na różne choroby. Nawet kundelków nie powinno się żywić przypadkowym jedzeniem, zaś im bardziej „wyszukana” rasa psa, tym bardziej specyficzne i tym większe wymagania. Dlatego zaleca się, by przedstawicieli wielu ras, w tym shih tzu, karmić przeznaczonym typowo dla nich jedzeniem.
Oczywiście karm przygotowanych z myślą o konkretnych rasach nie znajdzie się na półce w supermarkecie. Trzeba wybierać karmy dobrych firm, oferowane przez dobre sklepy zoologiczne, na przykład internetowe, czy wręcz karmy weterynaryjne – szczególnie w przypadku zwierząt mających problemy zdrowotne. Jest to niezwykle istotne, gdyż pożywienie ma nie tylko dostarczyć zwierzęciu składników odżywczych i energii, ale też zadbać o jego zdrowie, a nawet wygląd. Oczywiście do karmy można jeszcze, tak jak w przypadku ludzi, dobierać suplementy, ale dobrej jakości pokarm w zupełności wystarczy. Trzeba przy tym wybrać rodzaj karmy – suchą, mokrą lub podawać psu ich połączenie. Najlepiej poradzić się w tej sprawie lekarza weterynarii.

Czego jeszcze potrzebuje pupil?

Choć żywienie jest najważniejsze, trzeba jeszcze stale monitorować stan zdrowia swojego psiaka. Warto dowiedzieć się wszystko o shih tzu czy innej rasie, której przedstawiciela ma się w domu, by wiedzieć, na jakie choroby jest narażone zwierzę czy jakie są jego wymagania w zakresie ruchu.