jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

niebieskie kamienie szlachetne
Lifestyle

Jakie są najpiękniejsze niebieskie kamienie szlachetne?

Kolor niebieski i zielony to dwie barwy, które tworzą otoczenie. Są kolorami nieba i wody. Niebieski kojarzony jest z niewinnością i zaufaniem. Nie ma więc nic dziwnego, iż jest flagową barwą policji i służb mundurowych. Oprócz szerokiego zastosowania w otaczającym świecie, jest to kolor najpiękniejszych kamieni szlachetnych wykorzystywanych w jubilerstwie.

Niebieskie kamienie szlachetne – dawniej i dziś

Czysty niebieski kolor jest bardzo rzadko spotykany w naturze oraz wśród kamieni szlachetnych. Wyjątkiem jest szafir, który ma barwę czystoniebieską. Inne kamienie szlachetne mają w swojej barwie domieszki innych kolorów. Tanzanit wpada w kolor fioletowy, natomiast akwamaryn ma domieszkę zieleni. Dawniej niebieskie kamienie szlachetne były wykorzystywane do leczenia zapaleń, wysokiego ciśnienia i oparzeń. Dzisiaj każdy z kamieni szlachetnych symbolizuje inne wartości. Kamienie o ciemnych odcieniach, jak szafir i topaz symbolizują szacunek i mądrość. Natomiast kamienie o świetlistym i intensywnym odcieniu, jak na przykład akwamaryn dają efekt chłodu i czystości. Spokój i harmonię przywołują natomiast jasnoniebieskie kamienie, takie jak akwamaryny o bladym zabarwieniu.
Biżuteria, w której wykorzystuje się kamienie o niebieskiej barwie jest świetnym dodatkiem do wielu stylizacji zarówno na rodzinne uroczystości, jak i wielkie wyjścia. Nosząc taką biżuterie można łatwiej zapanować nad swoimi emocjami i cechować się spokojem umysłu i harmonią.

Niebieskie kamienie szlachetne – przegląd najpiękniejszych

W naturalnym środowisku niezwykle rzadko występują diamenty o czystym niebieskim kolorze. Ciekawostką jest to, iż tylko 0,02% wydobytych diamentów posiada niebieskie zabarwienie. Nietrudno zgadnąć, iż takie diamenty są niezwykle wartościowe. Najsłynniejszym niebieskim diamentem jest Diament Nadziei, który można oglądać w Muzeum Narodowym Historii Naturalnej mieszczącym się w Waszyngtonie. Diament waży ponad 45 karatów i został odnaleziony w XVII wieku.
Szafir królewski cechujący się niebieskim kolorem jest kamieniem szlachetnym charakteryzującym się niezwykłą głębią barwy i wysoką twardością. W starożytności ten kamień miał przynosić szczęście oraz chronić przed niebezpieczeństwem i złymi duchami. W średniowieczu natomiast był symbolem nieba, dlatego też często był umieszczany na insygniach religijnych i królewskich.
Bardzo znanym klejnotem jest także Szafir Stuartów, który znalazł swoje miejsce w koronie angielskiej. Szafir to także pierścionek zaręczynowy Księżnej Diany, który w tym momencie nosi Księżna Kate.
Innym kamieniem szlachetnym, który jest klejnotem fioletowo-niebieskim jest tanzanit. Ten kamień posiada oprócz wspaniałej barwy wielobarwne refleksy, które pojawiają się, kiedy na kamień rozproszy się światło. Kamieniem jasnoniebieskim jest również akwamaryn, który czasem przyjmuje zabarwienie zielonkawe. Warto wspomnieć, iż wartość akwamarynów wzrasta wraz z intensywnością zabarwienia. W starożytności akwamaryny były symbolami Neptuna i miały przynosić szczęście marynarzom.

Niebieskie kamienie szlachetne są elementem, który sprawia, iż biżuteria jest niebywała i niewyobrażalnie piękna. Dlatego też osoby, które chcą mieć w swojej kolekcji biżuterię niepowtarzalną powinny zdecydować się na kamienie szlachetne w niebieskim odcieniu.