Nawet jeśli ktoś od lat zmaga się z chorobą, to jego śmierć zawsze będzie nagła. Nie można przygotować się na odejście bliskiej osoby. Trzeba pogodzić się z jej stratą pomimo szeregu negatywnych emocji i żyć dalej. Najważniejsze będzie to, aby zmarły był w pamięci. Pozostaje odwiedzanie jego nagrobka, zapalanie świeczek i kładzenia kwiatów. Najpierw trzeba oczywiście przejść przez całą ceremonię pogrzebową. Zanim do tego dojdzie, należy zająć się szeregiem formalności.
Formalności do załatwienia przy organizacji pogrzebu
Trudno pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, ale niestety nic nie przywróci jej do świata żywych. Pozostaje wobec tego zajęcie się formalnościami związanymi z wyprawieniem pogrzebu. W pierwszej kolejności zawiadamia się lekarza o śmierci członka rodziny w celu wystawienia karty zgonu. Potem wzywa się zakład pogrzebowy w celu odebrania zwłok i przewiezienia ich do kostnicy. Następnym krokiem będzie zajęcie się organizacją pochówku. Najlepiej powierzyć to zadanie zakładowi pogrzebowemu. Będzie to duża oszczędność czasu i wygoda. Ciało do pochówku znajduje się w chłodni. Do jego wydania zakładowi pogrzebowemu trzeba okazać dowód osobisty zmarłego, zaświadczenie o zatrudnieniu, odcinek renty lub emerytury oraz legitymację ZUS osoby zmarłej.
O czym należy pamiętać?
W przypadku śmierci bliskiej osoby istotne jest powiadomienie o tym fakcie Urzędu Stanu Cywilnego. Konieczne jest także złożenie dokumentów w zarządzie cmentarza. Akt zgonu jest niezbędny do tego, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy i ubezpieczenie. Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego staje się wobec tego niezbędnym krokiem. Do otrzymania aktu zgonu konieczna jest karta zgonu i dowód osobisty zmarłego. Wszystko składa się w kancelarii parafialnej lub w zarządzie cmentarza.
Z zakładem pogrzebowym ustala się różne kwestie związane z organizacją pochówku i obsługą uroczystości pogrzebowej. Wybiera się datę cmentarz i trumnę lub urnę. Trzeba także załatwić kwiaty i oprawę muzyczną. Organizacja pochówku obejmuje również przewiezienie zwłok do chłodni lub na kremację. Trzeba także zorganizować kondukt pogrzebowy. Zamawia się nekrolog, trzeba kupić ubrania dla zmarłego, zadbać o kosmetykę pośmiertną.
Ile kosztuje zorganizowanie pogrzebu?
Jako że zakłady pogrzebowe mają bardzo zróżnicowaną ofertę, to warto dowiedzieć się, co oferują i w jakich cenach. Szereg praktycznych wskazówek odnośnie kosztów związanych ze zorganizowaniem pochówku można uzyskać na stronie dostępnej pod linkiem ilekosztujepogrzeb.pl Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł, co niestety obecnie pozwala na pokrycie wyłącznie podstawowych wydatków. Oczywiście można zmieścić się w tej cenie, ale już za odebranie zwłok, przewiezienie ich do chłodni, przygotowanie ciała do pogrzebu, przechowywanie go i zorganizowanie ceremonii pochłania około 1500 zł. Trzeba do tego doliczyć jeszcze koszty związane z oprawą fotograficzną i muzyczną, kwiatami, opłatą cmentarną. Jest jeszcze przykładowo stypa, która pochłania sporo środków finansowych.