jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

jak pomalować sufit
Dom i Ogród

Jak pomalować sufit? – Kilka ważnych wskazówek

Malowanie ścian i sufitów to bardzo ważny etap każdego remontu mieszkania. Nowa warstwa farby nadaje pomieszczeniu świeżości i elegancji. Musi to jednak być wykonane umiejętnie, ponieważ źle nałożona farba pozostawi nieestetyczne smugi, a nawet może odpadać. Jak pomalować sufit, aby końcowy efekt był perfekcyjny?

Prace przygotowawcze

Malowanie sufitu jak i ścian musi zawsze być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem powierzchni, która ma być pomalowana. Trzeba więc przede wszystkim sufity oczyścić oraz odtłuścić. Jeśli był on już wcześniej malowany i znajdują się nam nim warstwy starych farb, to najlepiej je usunąć. Mycie i odtłuszczanie sufitu można przeprowadzić za pomocą wody z płynem do mycia naczyń, mydłem malarskim lub specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego celu, które dostępne są w sklepach. Inne środki stosuje się również, gdy na suficie znajdują się pleśnie i grzyby. Umyta i odtłuszczona powierzchnia powinna zostać również poprawiona pod względem ewentualnych ubytków. W tym celu zastosować trzeba specjalną masę szpachlową, a następnie sufit w tym miejscu wygładzić i odpylić. Przed malowaniem można również użyć specjalnego gruntu, który wpłynie na efekt końcowy.

Jak pomalować sufit i jakich narzędzi używać?

Gdy powierzchnia sufitu zostanie już odpowiednio przygotowana, można zabrać się za malowanie. Istnieją również zalecenia, które sugerują, aby w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura. Nie powinno być zbyt wilgotno, ani zbyt sucho. Najbardziej wskazana waha się od 15 do 20 stopni Celsjusza. Przed malowaniem należy także przy pomocy taśmy i folii malarskiej zabezpieczyć ściany, futryny, okna i inne elementy, które mogą zostać pobrudzone farbą. Meble najlepiej wynieść, a te których nie nie można, odpowiednio zabezpieczyć. To samo trzeba zrobić z podłogą.

Do malowania sufitów służą różnego rodzaju pędzle oraz wałki o różnych szerokościach. Brzegi oraz załamania najlepiej malować pędzlem, ponieważ wałek nie zdoła ich dobrze pokryć. Wąskie wałki sprawdzą się na węższych powierzchniach, natomiast wałkami szerokimi najlepiej wypełniać cały środek sufitu. Warto na pewno sięgnąć po wałek na teleskopowej rączce. Będzie to zdecydowanie ułatwienie. Warto także kierować się zaleceniami producenta co do sposobu malowania i używania konkretnych przyrządów.

Rozpoczęcie malowania – istotne wskazówki

Jak pomalować sufit, aby był on jak najbardziej jednolity i pozbawiony smug? W pierwszej kolejności należy pomalować rogi oraz trudno dostępne miejsca i detale, jak na przykład miejsca przy kratce wentylacyjnej. Do tego celu najlepiej użyć małych pędzli. Uzupełnianie na końcu takich ubytków będzie skutkować tym, że te poprawki będą rzucać się w oczy i psuć ogólny efekt.

Czy ważny jest kierunek malowania sufitu? Możemy oczywiście robić to tak, aby było dla nas jak najwygodniej, ale profesjonaliści zalecają, aby robić to od okna w głąb pomieszczenia. Dzięki temu wpadające przez okna światło nie odkryje smug i nierówności na naszym suficie. Warto więc przemyśleć kwestię odpowiedniego kierunku i uczynić tak, jak robią to fachowcy.

Cały środek sufitu najlepiej pokrywać farbą przy pomocy szerokiego wałka i zastosować metodę „mokro na mokro”. Znaczy to, że powinny to być równoległe równe pasy zachodzące na siebie, wtedy mamy pewność, że nie pozostaną miejsca, gdzie farba nie została nałożona. Uzupełnianie potem takich ubytków pozostawia nieestetyczne smugi widoczne pod wpływem światła.

Jakiej użyć farby do sufitu?

Jakość farby ma bardzo duże znaczenie na efekt końcowy. Jak pomalować sufit, aby ukryć wszelkie niedoskonałości? Najlepszym rozwiązaniem są farby matowe. Pochłaniają one wiązki światła, zamiast je odbijać. Tym sposobem niedoskonałości są jak najmniej widoczne. Czy sufit zawsze musi być biały? Oczywiście nie musi, ale biel jest jednym z najlepszych rozwiązań. Sprawia przede wszystkim, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze, a tym samym również przestronniejsze.