jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak porównać dwa pliki Word
Porady

Jak porównać dwa pliki Word?

Korekta czy recenzja dokumentu napisanego w popularnym edytorze tekstu Word, nie sprawia raczej nikomu problemów. Jeśli przeprowadzona jest w tak zwanym „trybie śledzenia zmian”, możemy bez trudu zobaczyć, w którym miejscu tekst został zmodyfikowany, a także zaakceptować lub odrzucić proponowane poprawki. Sprawa znacznie bardziej się komplikuje, gdy ktoś dokonał zmian w treści, bez ich oznaczenia. Jak porównać pliki i sprawdzić, czym się od siebie różnią?

Metoda manualna

Najprostszym sposobem, niewymagającym posiadania specjalistycznego oprogramowania, jest porównanie manualne. Z jednej strony mamy dokument przed zmianami, z drugiej zaś wersję zmodyfikowaną. Aby usprawnić nieco tę mozolną czynność, można obie wersje wydrukować i porównać lub otworzyć dwa dokumenty na podzielonym ekranie. To najwygodniejsza opcja, pod warunkiem jednak, że macie dość duży monitor.

Jeśli porównywanie, recenzowanie czy zmiana dokumentów należy do waszych codziennych obowiązków, warto skorzystać z możliwości, jakie dają dwa monitory. Wówczas znacznie łatwiej skorygować tekst. Wystarczy dokupić zewnętrzny monitor, w czym pomocna będzie pożyczka bez BIK, a następnie podłączyć go do komputera czy laptopa. W ustawieniach systemu operacyjnego należy wskazać, że korzystamy z dwóch monitorów oraz ustalić ich położenie. To wszystko.

Oprogramowanie do porównywania

Istnieją oczywiście specjalne programy pozwalające precyzyjnie wskazać miejsca, w których dokonano korekty. Jest to rozwiązanie polecane tym z was, którzy zawodowo zajmują się korektą lub też mają do weryfikacji dokument zawierający kilkadziesiąt lub kilkaset stron. Automatyczne wskazywanie zmian będzie w tym przypadku znaczną oszczędnością czasu. Jak działają tego typu programy?

Do systemu przesyłamy dwa pliki – jeden oryginalny, drugi zmieniony. W kolejnym kroku wybieramy sposób prezentacji danych, czyli podkreślenia w tekście oryginalnym oraz zmodyfikowanym, które wskażą nam na zmiany zarówno w zakresie treści, jak i interpunkcji, ortografii czy nawet układu tekstu. Po uruchomieniu programu rozpoczyna on weryfikację i w ciągu kilkudziesięciu sekund otrzymujecie na ekranie wynik porównania.

Wersje najprostsze tego typu porównywarek plików można znaleźć za darmo. Są to najczęściej serwisy internetowe, umożliwiające wskazanie dokonanych w dokumencie zmian. Mają nieco ograniczone funkcjonalności, dlatego też, jeśli musicie precyzyjnie wykonać porównanie dwóch plików Word, skorzystajcie z oprogramowania płatnego, w którego zakupie pomoże pożyczka bez BIK.