jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

Dom i Ogród

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe jest uznawane za jeden z bardziej skutecznych sposobów na ocieplenie mieszkania w bloku. Co ciekawe, montaż tego systemu w mieszkaniu nie powinien sprawić trudności. Do osiągnięcia celu niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat ogrzewania, narzędzia oraz odrobina cierpliwości. Jak wykonać krok po kroku ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w naszym tekście.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu cieszy się wieloma zaletami – z tego powodu można zaobserwować rosnącą popularność tego systemu w polskich domach. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, że ten typ ogrzewania charakteryzuje się między innymi:

– niskim poziomem awaryjności,

– oszczędnością – ogrzewanie podłogowe jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Szacuje się, że jeden metr kwadratowy systemu podłogowego to koszt na poziomie nie wyższym niż około trzystu złotych,

– oszczędnością miejsca – instalacja, która jest montowana pod podłogą, nie zajmuje powierzchni aranżacyjnej mieszkania. Dzięki temu rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszych mieszkań,

– uniwersalnym charakterem – jak już wiesz, ogrzewanie podłogowe w bloku to rozwiązanie popularne w ostatnich latach. Z drugiej jednak strony nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować ten system w kamienicy czy mieszkaniu jednorodzinnym.

Montaż ogrzewania podłogowego w bloku – jak się do tego zabrać?

Jeszcze przed przystąpieniem do montażu ogrzewania podłogowego w bloku trzeba pamiętać, że nie można podejmować żadnych działań bez otrzymania zgody ze strony spółdzielni (wspólnoty). Wynika to między innymi stąd, iż w mieszkaniach wielorodzinnych – a do takich należą m.in. bloki mieszkalne – instalacja grzewcza w danym obiekcie budowlanym jest traktowana jako całość. Zazwyczaj wspólnota wydaje pozytywną decyzję i zezwala na ogrzewanie podłogowe w bloku, jeśli lokator rozlicza się indywidualnie z wydatków na ogrzewanie.

Po uzyskaniu zgody należy wybrać typ instalacji – dostępne są dwa warianty:

– ogrzewanie podłogowe elektryczne,

– ogrzewanie podłogowe wodne – w tym przypadku trzeba przeanalizować, czy nośność (grubość) stropów pozwoli na zainstalowanie instalacji. Może się bowiem okazać, że mieszkanie jest niewysokie, a ogrzewanie dodatkowo zabierze cenną powierzchnię.

Następnie, podłoże przeznaczone do instalacji ogrzewania powinno zostać osuszone i wyrównane. Dopiero wtedy można rozpocząć montaż rur (obiegów grzewczych), a po zakończeniu tego zadania przeprowadzić próbę ciśnieniową – wykonuje się ją poprzez wlanie do rury wody i zweryfikowanie, czy obieg jest szczelny. Ostatnim krokiem, po montażu szczelin dylatacyjnych i wylewce betonowej, jest nałożenie posadzki na podłogę.