jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

jak długo rosną grzyby
Lifestyle

Jak długo rosną grzyby i gdzie ich najlepiej szukać

Las o wczesnym poranku to wyjątkowo piękne miejsce. Wiedzą o tym przede wszystkim grzybiarze, który na zbiory wybierają się zazwyczaj bardzo wcześnie rano, aby żaden inny grzybiarz nie ubiegł ich przed znalezieniem pięknych i dorodnych okazów prawdziwków, maślaków czy rydzów. Jak długo rosną grzyby? Czy wizyta w lesie raz na tydzień oznacza zawsze udane zbiory?

Jakość podłoża, a tempo wzrostu grzyba

Okazuje się, że tempo wzrostu grzybów jest w bardzo dużej mierze zależne od podłoża na jakim rosną. Im bardziej miękkie, tym grzyb znacznie łatwiej się przez nie przebije. Zupełnie inaczej będą więc rosnąć grzyby na piasku czy mchu, a zupełnie inaczej na podłożu ciężkim i gliniastym. Lekki piasek i miękki mech to gwarancja, że grzyby pojawią się znacznie szybciej. Nie mniejsze znaczenie ma wilgotność. Przysłowie, że coś rośnie szybko jak grzyby po deszczu, to zdecydowana prawda. Miękka i mocno nasiąknięta od wody ziemia to idealne miejsce do szybkiego wzrostu grzybów. Dlatego lekki i do ciepły deszczyk powinien przyspieszyć również naszą ponowną wizytę w grzybowym lesie.

Jak długo rosną grzyby w zależności od gatunku

Różne gatunki grzybów mają również inne tempo wzrostu. Zdarza się, że jedne urosną w ciągu dnia, a na inne trzeba poczekać nawet dziesięć dni. Najszybciej rosną maślaki. Bardzo łatwo się o tym przekonać wybierając się na grzybobranie dzień po dniu. Już następnego dnia w tym samym miejscu możemy natrafić na kolejne okazy, które dzień wcześniej były jeszcze całkiem malutkie, albo nawet nie było ich wcale. Maślaki są pod tym względem prawdziwymi rekordzistami. Średnie tempo wzrostu mają podgrzybki, kurki, rydze czy gąski, ale zazwyczaj najdłużej oczekuje się na prawdziwki. Nie zawsze również rosną one równomiernie. Czasem pozostają długo maleńkie, aby po kilku dniach nagle wystrzelić w górę. Niektórym zdarza się w ogóle nie urosnąć. Już jako małe zaczynają pleśnieć i gnić. Pokutuje także przekonanie, że grzyb, który został już zobaczony, nie urośnie dalej, choć przekonanie to ma tyle samo zwolenników co i przeciwników.

W jakich miejscach szukać grzybów?

To, jak długo rosną grzyby, może więc być podyktowane co najmniej dwoma zależnościami: jakością podłoża oraz uwarunkowaniem genetycznym. Ale niewątpliwe ważne jest również to, gdzie określonych gatunków szukać i w takich też miejscach na pewno urosną szybciej. Las jest duży, a określone gatunki upodobały sobie całkiem różne miejsca. Maślaki najszybciej urosną na igliwiu pod sosnami. Prawdziwki pojawiają się najczęściej w lasach mieszanych, a dokładnie w środowisku dębów, świerków i sosen. Koźlarze, popularnie zwane kozakami i brzozakami, jak sama nazwa wskazuje, lubią towarzystwo brzóz o sosen, ale także topole i leszczyny. Aleja brzozowa to gwarancja, że tam niemal codziennie trafimy na młodego koźlaczka. Jeśli więc wybieramy się na grzybobranie, to warto zrobić to wcześnie rano, po ciepłych, nocnych deszczach nawet dzień po dniu. Nie dość, że spacer będzie niezwykle przyjemny, to jeszcze być może przyniesiemy ze sobą koszyk wyjątkowych grzybowych okazów.