jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

alkomat do użytku osobistego
Lifestyle

Jaki alkomat do użytku osobistego ?

Przewodnik kupującego. Alkomaty do użytku prywatnego.

Jeśli chcesz znać poziom alkoholu, potrzebujesz alkomatu. Jednorazowe testery na bazie substancji chemicznych, które reagują na zawartość etanolu w oddechu, są jedną z możliwości. Urządzenia cyfrowe oparte na elektrochemii działają dokładniej, ale nawet one nie zbliżają się do kalibrowanych alkomatów. Za pomocą alkomatu możesz określić, ile części na tysiąc masz obecnie we krwi poprzez zawartość etanolu w oddechu. Chociaż w Polsce posiadanie alkomatu w samochodzie nie jest obowiązkowe, to jednak może okazać się przydatny. Na przykład, jeśli piłeś alkohol i chcesz sprawdzić, czy możesz nadal używać samochodu, aby dostać się do domu.

Czym jest alkomat?

To urządzenie do pomiaru alkoholu. Jako kierowca samochodu lub motocykla zapewne wiesz, jakie jest zadanie takiego urządzenia. Mierzy on aktualne stężenie alkoholu w Twoim oddechu. Za pomocą alkomatu, w zależności od jakości i dokładności modelu, jesteś w stanie określić swój poziom alkoholu w wydychanym powietrzu tak dokładnie, jak to tylko możliwe. W Bean.pl zaopatrzysz się w bardzo dobry alkomat w dobrej cenie. Alkomat mierzy nie tylko alkohol, który spożywasz w formie płynnej, ale także alkohol z potraw przygotowanych z alkoholem.

Urządzenia do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu są zazwyczaj używane w ruchu drogowym przez policję. Ale w międzyczasie masz możliwość zakupu różnych wersji tych urządzeń testowych do użytku prywatnego. W postępowaniu sądowym prowadzonym od 1998 r. w

Jaki alkomat kupić?

Cyfrowe urządzenia do pomiaru alkoholu są dostępne w kilku wariantach. Niedrogie urządzenia oparte są na czujnikach półprzewodnikowych i można je kupić już za mniej niż 600 złotych. Jednak wyniki pomiarów takich urządzeń są w dużej mierze niedokładne. Lepszej jakości oraz dokładniejsze alkomaty oparte są na czujnikach elektrochemicznych. Podczas pomiaru pomiędzy elektrodą pomiarową a elektrodą przeciwną wytwarzany jest prąd elektrodowy: im większa liczba elektrod, tym więcej alkoholu w wydychanym powietrzu. Wartość ta jest wzmacniana i digitalizowana, a następnie wyświetlana jako wartość w promilach.

Dokładność pomiarowa urządzeń do badania zawartości alkoholu

Aby alkomat miał miarodajność, należy stosować wyłącznie urządzenia, które mierzą z dokładnością co najmniej 0,05 promila. Urządzenia gorszej jakości lub jednorazowego użytku nie osiągają tej wartości. Dla porównania w alkomatach policyjnych osiągane są wyniki z pomiarów z odchyleniami nie większymi niż 0,03 promila.

Konserwacja alkomatu

Przyrządy cyfrowe powinny być kalibrowane ok. co 12 miesięcy, aby zagwarantować najbardziej dokładne i poprawne wyniki pomiarów.

Jaki alkomat kupić do użytku prywatnego, najlepiej nadają się alkomaty cyfrowe, które wyposażone są w czujniki elektrochemiczne i dokonują dokładnego pomiaru z dokładnością co najmniej 0,05 promila. Aby nie stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego i nie „oblać” kontroli policyjnej, alkomat powinien być jak najbardziej dokładny. Alkomaty mogą w przybliżeniu określić poziom alkoholu, ale nie powinny być używane jako rozstrzygająca pomoc przy podejmowaniu decyzji: czy mogę prowadzić samochód?