jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

rodzaje motocykli
Lifestyle

Jakie są rodzaje motocykli?

Każdy początkujący motocyklista, zanim wsiądzie na swoje wymarzone dwa kółka, musi najpierw przyswoić sobie ogromną dawkę potrzebnej wiedzy. Pośród jednak takich spraw, jak zasady ruchu drogowego, czy też eksploatacji maszyny, warto na samym początku dowiedzieć się tego, jakie tak naprawdę są rodzaje motocykli, aby zanim podejmie się decyzje o zakupie maszyny, wiedzieć co tak naprawdę jest dostępnego na rynku.

Motocykl uniwersalny

Do najczęściej polecanego rodzaju motocykla zalicza się z pewnością wersja uniwersalna, która często nazywana jest również mianem naked bike lub też modern classic itp. Jest to idealny motocykl do poruszania się nim po mieście, szczególnie dla osoby początkującej, ponieważ jest to maszyna lekka, zwrotna, a przy tym zaprawdę bardzo komfortowa do jazdy. Wadą tego modelu jest brak kufrów, co wymusza wożenie ze sobą plecaka. Co więcej, ten model nie posiada owiewek, co również może być dużym problemem dla amatora.

Motocykl sportowy

Motocykle sportowe, czy też jak potocznie się na nie mówi ścigacze, to maszyny konstruowane typowo pod możliwie jak największe osiągi. Rzecz jasna, są bardzo szybkie, niezwykle zwrotne, a także bardzo wymagające. Powoduje to, że choć są najbardziej pożądane przez każdego początkującego motocyklistę, to jednak ich zakup, a także używanie, powinno być bardzo uważne oraz ostrożne. Prowadzenie tego modelu motocykla wymaga naprawdę wielu umiejętności oraz doświadczenia. Duża prędkość nie wybacza błędów, a to sprawia, że o wypadek nietrudno.

Motocykl turystyczny

Zupełnie innego typu maszyną są motocykle turystyczne. Jest to model, który bez trudu pomieści w swoim wnętrzu wszystkie potrzebne rzeczy na dłuższą wyprawę oraz umożliwi przejechanie nawet kilku tysięcy kilometrów. Jego ogromną zaletą jest wygoda i komfort, który towarzyszy jeździe. Rzecz jasna taka maszyna jest stosunkowo ciężka, a przez to może być trudna do prowadzenia dla amatora. Nie ma co również liczyć na osiągi choćby zbliżone do ściągaczy, ponieważ masa, ale również i charakterystyka pojazdu tego nie umożliwiają.

Motocykl typu chopper

Jeśli ktoś choć raz widział Harleya, to doskonale wie, czym jest motocykl typu chopper. Cechą charakterystyczną tego typu motocykla są wysunięte do przodu nogi podczas jazd na nim, a także nieco podniesione dłonie. Ta charakterystyczna pozycja ma za zadanie zapewnić możliwie jak największą wygodę podczas jazdy. Jest to również maszyna, która posiada bardzo charakterystyczny, gardłowy bulgot silnika. Choppery wykorzystywane są do nieśpiesznej jazdy, która ma przede wszystkim zapewniać możliwie jak największą przyjemność z prowadzenia maszyny. Motocykle te świetnie się prezentują i z pewnością przyciągają powszechnie wzrok na ulicy.

Motocykle terenowe

Na koniec warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden bardzo szczególny rodzaj motocykla, czyli na kategorię terenową. Zawarte są w niej maszyny sportowe, które przeznaczone są do jazdy w trudnym terenie. Oczywiście kategoria ta jest niezwykle szeroka i zawarte są w niej naprawdę zróżnicowane motocykle, lecz łączy je jedno – wgryzające się w podłoże opony, lekka konstrukcja oraz ogromna moc.