Sprawnie działające wycieraczki samochodowe to podstawa bezpiecznej jazdy podczas deszczowej i śnieżnej pogody. Jak wybrać najlepsze wycieraczki do auta? Sprawdź, jakie parametry mają wtedy najważniejsze znaczenie.
Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?
Dobrej jakości wycieraczki do szyb w samochodzie mogą wytrzymać nawet kilkuletnią eksploatację. Aby wydłużyć ich żywotność, należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu szyby oraz nieużywaniu wycieraczek „na sucho”. Największe zużycie widać po zimie, gdy wycieraczki muszą radzić sobie z opadami śniegu i lodem.
Wycieraczki zaleca się wymieniać raz albo dwa razy do roku – przed zimą i po zimie, jednak wtedy, gdy samochód nie jest intensywnie eksploatowany, można robić to rzadziej. Obowiązkowo wymianę należy przeprowadzić wtedy, gdy wycieraczki są zużyte.
Oznaki zużycia wycieraczek samochodowych:
– nie zbierają wody
– pozostawiają smugi
– piszczą, skrzypią podczas pracy
– przeskakują na szybie
Gdy zauważasz takie objawy, pomyśl o zakupieniu nowych wycieraczek na przód lub na tył. Co wybrać? Asortyment jest spory, dlatego wielu kierowców ma problemy z doborem tych odpowiednich. Na co zwrócić wtedy uwagę?
Rodzaje wycieraczek samochodowych: tradycyjne, płaskie, hybrydowe
Wycieraczki do samochodu można podzielić na trzy główne kategorie:
1. Wycieraczki tradycyjne
To prosta i często spotykana konstrukcja. Wycieraczki te wyposażone są w usztywnione ramię z metalu, które dociska pióro zbierające wilgoć z szyby.
2. Wycieraczki płaskie
Charakteryzują się zintegrowaną konstrukcją – ramię jest złączone z piórem. Są bardziej elastyczne i mocniej przylegają od wycieraczek tradycyjnych, dlatego lepiej ściągają wodę.
3. Wycieraczki hybrydowe
Stanowią hybrydę – połączenie wycieraczek tradycyjnych i płaskich. Mają nowoczesną konstrukcję wycieraczek płaskich, ale można zamocować je także w starszych samochodach, w których stosuje się wycieraczki tradycyjne.
Wśród powyższych typów wycieraczek do nowszych samochodów najczęściej wybierane są te płaskie, które są także bardzo efektywne. Z kolei wycieraczki hybrydowe stanowią dobry wybór do starszych pojazdów. Gdy liczy się najniższa cena, rozwiązaniem są wycieraczki tradycyjne.
Najlepsze wycieraczki samochodowe – co wybrać?
Przy zakupie wycieraczek samochodowych należy wziąć pod uwagę:
– rodzaj wycieraczek – tradycyjne, płaskie, hybrydowe
– długość wycieraczek – dopasowaną do modelu samochodu
– rodzaj mocowania – stosowane są uchwyty boczne ST-A, uchwyty listkowe ST-B, uchwyty typu pin ST-C, uchwyty typu D i inne w zależności od marki i modelu samochodu, wycieraczki mogą być wyposażone w specjalne adaptery do montażu
– rodzaj pióra – tańsze gumowe lub droższe z kauczuku naturalnego, który jest skuteczniejszy i wytrzymalszy
Bardzo pomocne przy poszukiwaniu odpowiednich wycieraczek są również dostępne w internecie testy, które porównują ze sobą różne modele. Taki test wycieraczek samochodowych pozwala na zapoznanie się z najważniejszymi zaletami i wadami wycieraczek, aby wybrać najlepszy sprzęt do swojego samochodu.
W sieci można znaleźć też opinie na temat wycieraczek samochodowych, na przykład na stronach internetowych sklepów, na forach czy w mediach społecznościowych.