jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

dlaczego nie można dodrukować pieniędzy
Porady

Dlaczego nie można dodrukować pieniędzy?

Dzieci mają wiele pomysłów na to, jak uzdrowić gospodarkę w danym kraju. Niestety nie wszystkie z tych pomysłów są możliwe do wdrożenia. Mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. Czasami warto jednak posłuchać dzieci. Można zaczerpnąć inspiracji z tego co mówią.

Dodrukować pieniądze?

Dlaczego nie można dodrukować pieniędzy? Takie działanie tylko pozornie sprawiłoby, że ludzie staliby się bogaci i mogliby kupić wszystko, na co mają ochotę. W rzeczywistości doszłoby do ogromnego spadku realnej wartości pieniądza. Tym właśnie jest inflacja. Inflacja to bardzo złe zjawisko w ekonomii. Kiedy wartość pieniądza realnie spada, ludzie teoretycznie zarabiają duże kwoty pieniędzy, ale nie mogą kupić danych towarów i usług, w efekcie zamiast żyć w bogactwie, żyją w skrajnej biedzie. Zjawisko inflacji występowało w dziejach świata, w wielu krajach, wiele razy. Zawsze wiązało się z tym ludzkie cierpienie. Czasami były to skutki błędów władz państwowych. Czasami doprowadziły do tego na przykład wojny albo inne niekorzystne przyczyny. Tak czy inaczej, dodrukowanie pieniędzy jest fatalnym rozwiązaniem. Absolutnie nie wolno tego robić. Na szczęście zdecydowana większość rządzących bardzo dobrze o tym wie i jest świadoma negatywnych konsekwencji takiego działania. Kiedy w gospodarce dzieje się bardzo źle, do działania wkraczają eksperci z tej branży. Każdy może przedstawić swoje stanowisko i pomysły. Trzeba mieć nadzieję, że niektóre rozwiązania okażą się słuszne. Jednak od pomysłu do jego wdrożenia jeszcze daleka droga. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę ze wszystkich skutków ubocznych z tym związanych. Zazwyczaj jedne grupy społeczne stracą, a drugie zyskają.

Zaufanie do ekspertów

Pytanie, czy ludziom żyje się coraz lepiej czy coraz gorzej, jeśli chodzi o poziom finansów, pozostaje bez odpowiedzi. Odpowiedź zależy bowiem od wielu czynników. Wiele zależy od rzeczywistych ludzkich potrzeb i możliwości ich zaspokojenia. Jak wiadomo każdy człowiek ma inne potrzeby. Niektórzy ludzie zarabiają miesięcznie wiele tysięcy złotych, a i tak nie są w stanie związać końca z końcem. Pomimo naprawdę wysokich zarobków, posiadają wiele kart kredytowych, pożyczki kredyty. Nie są w stanie zaoszczędzić nawet złotówki, żyją z dnia na dzień. Niektórzy ludzie za to zarabiają bardzo skromnie, a są w stanie nawet coś odłożyć na przyszłość. Są takie pytania, które muszą pozostać bez odpowiedzi… Każdy może wypowiedzieć się na ten temat i przedstawić swoją opinię. Zwykli ludzie, którzy nie posiadają wiedzy ekonomicznej, nie są w stanie wskazać właściwych rozwiązań dla uzdrowienia gospodarki. Trzeba zatem zaufać ekspertom. Samo ukończenie studiów z dziedziny ekonomii albo finansów i rachunkowości jeszcze niewiele znaczy. Najlepiej uczyć się ekonomii od praktyków. Najlepiej edukować się u ludzi, którzy przez wiele lat prowadzili własne firmy. Takie osoby doskonale odnajdują się w realiach gospodarczych danego kraju, znają się na podatkach, wiedzą w praktyce co robić kiedy przychodzi kryzys.