Prawdziwe czy sztuczne? Odróżnienie perły naturalnej od jej imitacji może być nie lada wyzwaniem, gdy nie wiadomo, na co dokładnie zwrócić uwagę. Sprawdź z nami, jak rozpoznać prawdziwe perły!
W sprzedaży można znaleźć wiele naszyjników, bransoletek, kolczyków czy pierścionków z perłami. Tylko niektóre z nich są prawdziwe. Sprzedawca ma obowiązek poinformować klienta o tym, czy jego wyroby są inkrustowane naturalnymi lub sztucznymi perłami.
Niestety, zdarza się, że perły sprzedawane jako prawdziwe tak naprawdę są ich imitacjami, na przykład ze szkła, masy ze sproszkowanej muszli, porcelany, sztucznych kryształków z tworzywa. Warto więc wiedzieć, jak je odróżnić. Oto 5 najważniejszych cech, po których można rozpoznać naturalne perły!
1. Kształt pereł
Pierwszą cechą, po której można określić, czy perły są naturalne, jest ich kształt. Jak rozpoznać prawdziwe perły po ich kształcie?
Prawdziwe perły nigdy nie są idealnie okrągłe i jednolite. Nie są one zatem idealne i identyczne – mogą zawierać różne nierówności, spłaszczenia, lekkie wybrzuszenia, ponieważ perła nie jest perfekcyjną kulą.
Warto też wskazać, że najczęściej podrabiane są naszyjniki z perłami okrągłymi – prawdziwe perły mają też inne kształty, na przykład są owalne, przypominają guziki.
2. Ciężar pereł
Naturalne perły są dość ciężkie – ich waga jest podobna do marmuru albo do szkła. Gdy są one bardzo lekkie, najczęściej wykonane są z tworzywa.
Warto też zaznaczyć, że po upuszczeniu na ziemię prawdziwa perła powinna odbić się na około połowę wysokości. Szklane imitacje będą odbijały się niżej, natomiast te plastikowe wyżej.
3. Kolorystyka pereł
Perły występują w różnych kolorach – nie tylko białym, ale również żółtawym, różowym, a nawet czarnym. Prawdziwe perły mają lekko opalizujący kolor – zmienia się on w zależności od kąta patrzenia.
Naturalne perły nie mają jednolitego koloru. Najczęściej różnią się między sobą pod względem swojej barwy czy nasycenia koloru. Jedynie w najdroższej biżuterii perły naturalne dobierane są tak, aby różnice kolorystyczne były praktycznie niezauważalne.
4. Nawierzchnia pereł
Prawdziwe perły mają specyficzny połysk. Wydobywa się on z głębi perły, co związane jest z jej warstwową budową.
Powierzchnia naturalnych pereł nie jest perfekcyjnie jednolita. Można zobaczyć na niej niewielkie niedoskonałości, na przykład dziurki, zarysowania albo zmiany w barwie.
Warto też zaznaczyć, że prawdziwe perły w dotyku są chłodne. Gdy zatem naszyjnik albo bransoletka mają ciepłą nawierzchnię, oznacza to zazwyczaj, że nie są one naturalne.
5. Przetarcia na perłach
Dobrym sposobem, jak rozpoznać prawdziwe perły, jest również przeprowadzenie testu tarcia. Przy mocniejszym pocieraniu dwóch prawdziwych pereł o siebie można wyczuć tarcie. Na ich nawierzchni pojawi się także jasny pył. Imitacje pereł zamiast tarcia ślizgają się pomiędzy sobą.
Biżuteria z prawdziwych pereł jest również odpowiednio wykończona. Pomiędzy kolejnymi perłami są umieszczane supełki, które zapobiegają ocieraniu się jednej o drugą. Zapobiega to pojawieniu się przetarć, a także zgubieniu pereł, gdy dojdzie do zerwania sznura.