W dzisiejszym świecie rytm jest nierozłączną częścią muzyki. Mamy ich całą gamę, od wolnych po szybkie. Pierwsze co przyjdzie nam na myśl, na słowo rytm, jest perkusja. Dla zwykłego człowieka tylko bębny, a tak naprawdę, coś ciekawego i fascynującego. Jak powstała perkusja? Z czego się składa? Dla kogo jest stworzona?
Czy to tylko bębny?
Perkusja jest w aktualnych czasach nierozłącznym elementem zespołów. Każdy z nas kojarzy osoby uderzające w bębny tak, aby każdy z muzyków grał w rytmie.
Niby oczywiste, a jednak, zdefiniowanie tego jako zestaw bębnów może nie być prawidłowe. Według podręcznikowej definicji, jest to instrument, który może występować samodzielnie, lub w zestawie. Jak powstała perkusja? Z czego składa się dzisiejsza jej forma?
Historia Perkusji
Jak powszechnie wiadomo, pochodzenie perkusji jest ściśle związane z bębnami, które towarzyszą nam od początku cywilizacji. Od zawsze ludzie bębnili, nie zawsze w celu zabawy, ale też komunikacji. Był jednak etap, w którym ludzkość stroniła od dźwięków bębna, a mianowicie, w średniowieczu, kiedy panował kościół katolicki, gdyż instrumentów tych używali też poganie i ludzie należący do sekt. Na szczęście, już w XIX w. muzyka znowu powróciła do dźwięku bębna, kiedy to około 1850r. Kornelius Ward wynalazł coś na kształt dzisiejszej perkusji. Nie była jednak ona taka, jak ją znamy dziś. Popularna „stopka” została wynaleziona mniej więcej 50 lat później. Przeżywała ona rozkwit w XX wieku, wraz ze wzrostem popularności muzyki Jazzowej. Od tamtego czasu stała się ona nierozłącznym elementem każdego zespołu rozrywkowego, i jest tak aż do dziś. Ale co konkretnie definiujemy jako perkusję?
Perkusja, czyli co?
Dla przeciętnego kowalskiego perkusje to po prostu kilka bębenków, w które pałeczkami uderza człowiek, jednak sprawa nie jest taka prosta. Wiadomo, zestawy perkusyjne znacznie się od siebie różnią, jednak są elementy, które pozostają niezmiennie takie same. Każda perkusja musi zawierać: centrale, werbel, floor tom, 2 tom tomy, hit hat, crush i ride. Na rynku możemy spotkać wiele zestawów, zarówno bardzo minimalistyczne, jak i ogromne, używane przeważnie przez profesjonalnych muzyków.
Dla kogo stworzona jest perkusja?
Jeżeli ktoś myśli o nauce gry na perkusji, jest to bardzo dobry wybór. Kształtuje ona poczucie rytmu, jak i umiejętność gry w zespole. Jeśli chodzi o zespoły, popyt jest ogromny, bo każdy zespół potrzebuje kogoś do wybijania rytmu. Jaką perkusję wybrać? Na początku lepiej zacząć od klasycznej perkusji z mała ilością instrumentów, gdyż po prostu na takiej jest łatwiej się nauczyć. Z kolei dla bardziej doświadczonych osób można polecić te bardziej rozbudowane zestawy, które będą zapewniały różnorodność brzmień. Na rynku jest wiele zestawów i wiele firm zajmujących się branżą instrumentów perkusyjnych, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.