jabler.pl

Blog ogólnotematyczny

jak pozbyć się wody z organizmu
Porady

Jak się pozbyć wody z organizmu – skuteczne rady

Wiele osób boryka się z problemem zatrzymanej wody w organizmie. Takie dolegliwości powodują opuchliznę twarzy, a także obrzęk kończyn. Występują również wahania wagi i uczucie ciężkości, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak pozbyć się wody z organizmu? Dlaczego woda się zatrzymuje?

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny

Najczęściej w sezonie letnim znaczna część osób zmaga się z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Dzieje się tak w przypadku, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka i organizm broni się przed odwodnieniem. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, która prowadzi do takiej dolegliwości. Problemem jest także nieodpowiednia dieta, w której brakuje błonnika i składników mineralnych. Nadmierne spożywanie soli także prowadzi do zatrzymywania wody. Dodatkowo siedzący tryb życia, stres, zmiany hormonalne i zażywanie tabletek antykoncepcyjnych wspomaga te problemy. Należy pamiętać, że bagatelizowanie zatrzymywania wody w organizmie może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Wszystkie symptomy, które utrzymują się przez dłuższy czas, powinny być obowiązkowo skonsultowane z lekarzem.

Odpowiednie nawodnienie kluczem do rozwiązania problemu

Zatrzymywanie wody w organizmie nie oznacza, że należy jej mniej spożywać. Wręcz odwrotnie. Najważniejszą rzeczą jest prawidłowe nawodnienie. W ciągu dnia należy spożyć minimum 2 litry wody, zaczynając zaraz po przebudzeniu, a kończąc przed położeniem się do łóżka. Rano warto wypić szklankę wody o temperaturze 40 stopni na czczo, dzięki czemu nerki będą lepiej pracować i organizm dostanie zastrzyku energii. Są oczywiście osoby, które nie lubią wody, ale jest rozwiązanie tego problemu. Wystarczy dodać do wody cytryny i miodu i napój nawadniający gotowy.

Zatrzymywanie wody w organizmie, a dieta

Każda osoba, która chce zachować zdrowie, powinna zdecydowanie zwrócić uwagę na spożywane posiłki. Produkty wysoko przetworzone są bardzo niezdrowe i powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Dodatkowo prowadzą do wielu innych schorzeń, które mogą przeobrazić się w poważne problemy zdrowotne. W codziennym menu powinny znaleźć się świeże owoce i warzywa. Najlepiej wybierać produkty sezonowe, gdyż wówczas wiadome jest, że są najświeższe i najzdrowsze. W diecie powinny znajdować się produkty zawierające magnez, potas, błonnik i żelazo. Zielone warzywa szczególnie korzystnie wpływają na cały organizm. Błonnik sprzyja usuwaniu toksyn z ciała i pobudza perystaltykę jelit. Oczywiście należy zdecydowanie zmniejszyć ilość soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć jednej łyżeczki od herbaty, dlatego należy zrezygnować także z dań gotowych, słonych przekąsek i ciastek.

Napary ziołowe i aktywność fizyczna

Zioła korzystnie wpływają na usuwanie zalegającej wody z organizmu. Należy postawić na moczopędne herbatki ziołowe, które dodatkowo oczyszczają z toksyn. Nie bez znaczenia jest także wysiłek fizyczny, który poprawia krążenie krwi, działa korzystnie na serce i mięśnie. Regularne ćwiczenia wysmuklą także sylwetkę, co będzie pozytywnym efektem ubocznym.